Güne enerji dolu başlamak ve sağlıklı kilo vermek için kahvaltı yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Hızlı ve pratik kahvaltı yapmak için kahvaltılık gevrekler tercih ediliyor. Peki, kahvaltılık gevrekler zayıflatır mı; nelere dikkat etmek gerekir? Soruların cevaplarını, sağlıklı yaşam koçu Arzu Karabulut sunuyor.

Kahvaltılık gevrekler, sabah kahvaltı yapmaya vakti olmayanlar için pratik çözüm olarak görülüyor. Eğer, amacınız kilo vermek ve enerji dolu olmaksa, kahvaltılık gevrek seçiminde dikkat etmeniz gereken püf noktalar vardır. Hemen aşağıda açıklıyorum.

  • Güvenilir ve bilinen bir markanın kahvaltılık gevreğini tercih edin.
  • İçindekiler bölümünü okuyup en düşük şeker içeren gevreği satın alın.
  • Bağırsaklar için faydalı tam tahıllar içeren kahvaltılık gevrekler tüketin.
  • Ay çekirdeği, kurutulmuş meyveler içeren kahvaltılık gevrekler, tok tutmaya ve sağlıkla beslenmeye yardımcı olur.

Kahvaltılık gevrekler nasıl tüketilmelidir?

Her markada kahvaltılık gevreklerin kalori değeri ve günlük tüketim oranı farklıdır. Kilo kontrolü ve sağlıklı yaşam için önerilen ölçüde kahvaltılık gevrek yemelisiniz. Genellikle 3 yemek kaşığı kahvaltılık gevreği bir su bardağı süt veya yoğurtla karıştırıp yemek uygun olacaktır.

Kahvaltılık gevrekler kilo yapar mı?

Kahvaltılık gevreklerin içeriğinde şeker vardır, bu yüzden öncelikle satın alırken en düşük şeker oranı olmasına dikkat edin. Bir besin, gereğinden fazla tüketildiğinde kilo almaya sebep olabilir. Bu yüzden, önerilen ölçüde kahvaltılık gevrek yemeye dikkat edin.

Kahvaltılık gevrek ne zaman yenir?

Kahvaltıda veya ikindi vakti ara öğününde kahvaltılık gevrek yiyebilirsiniz. Süt veya yoğurtla karıştırmak, kan şekeri dengelemede faydalı olacaktır. Dilerseniz içerisine ceviz, badem, fıstık gibi kuruyemişler ilave edebilir, tarçın veya vanilya ekleyebilirsiniz.

En iyi kahvaltılık gevrek hangisi?

Bildiğiniz gibi piyasada birçok kahvaltılık gevrek markaları var. Seçim yaparken, aşağıdaki özellikleri barındırmasına dikkat edebilirsiniz:

  • Yağ, şeker ve sodyum içeriği düşük olmalıdır.
  • Tam tahıllar içermelidir.
  • Diyet lifleri ile bağırsak sağlığını korumalıdır.
  • Glisemik kontrol ve kan kolesterol seviyelerinin düşürülmesine yardımcı bir lif türü olan beta-glukan içeriği yüksek olmalıdır.
  • B1 vitamini, demir, magnezyum ve fosfor için kaynak olmalıdır.

Kahvaltılık gevrek diyette yenir mi?

Açıkçası, diyette kahvaltılık gevrek yemeyi düşünüyorsanız; en besleyici özelliğe sahip bir markayı tercih etmelisiniz. Yaban mersini, kabak çekirdeği, diyet lifleri, tam tahıllar içeren kahvaltılık gevrekler, dozunda tüketildiğinde diyet için uygun olabilir. Ancak, kulağa çok hoş gelse de çikolata parçacıklı kahvaltılık gevrekler diyete uygundur. Sadece, tatlı isteği geldiğinde daha zararlı bir besin yerine günde bir kase tatlı niyetine yiyebilirsiniz.