CETAD ( Cinsel Eğitim ve Araştırma Derneği) pek çok konuda sizleri aydınlatabilecek bilgilerini sayfalarında yayınlıyor. Aklınıza takılan soruları sorabilmenize de olanak sağlıyor. Bilimsel verilere göre, orgazma ulaşamamanın altında pek çok sebep var. Bunların içinde en sık görülenleri:


Bedenini sevmemek ve imaj sorunu


Baba-kız ilişkisindeki olumsuzluklar


Geleneksel kadın rolü ve öğretilmiş yanlış bilgiler


Çekingenlik


Partneri tarafından yeteri kadar uyarılmamak


Kontrolü yitirme korkusu


Bağımsızlığını ortaya koymak endişesi


Cinsel bilgisizlik


Partnere karşı hissedilen olumsuz duygular….


Ancak orgazma ulaşmanıza yardımcı olacak bazı egzersizlerin de varlığından söz edebiliriz. Kegel egzersizleri bu konuda önemli bir yardımcı. Peki nedir bu egzersiz ve nasıl yapılır?


Bu egzersizin ilk ortaya çıkış amacı doğum sonrası yıpranan ve zayıflayan kasları güçlendirmekti, bu sayede kadınların idrar kaçırma sorunlarına da çare oluyordu. Daha sonra çalıştırdığı aksların cinsel sorunların çözümüne de yardımcı olduğu ortaya çıktı.


Bu egzersizi yapmadıysanız, doğru kas grubunu çalıştırmak için önce tuvalete oturun ve idrarınızı yapmaya başlayın. Normal hıza ulaştığınızda pelvik kaslarınızı kullanarak idrarınızı aniden tutun ve tekrar bırakın. Bu egzersiz vajina ön duvarını ve idrar yollarını destekleyen kas grubunun güçlenmesini sağlar. İşte idrarınızı tutmak için kullandığınız kasları gün içinde de idrar yapıp tutuyormuş gibi gün içinde 20-40 kere sıkıp bırakın.


Bu egzersiz cinsel ilişki sırasında daha hakim olmanızı ve daha sıkı sarmanızı sağlar. Ayrıca partnerinizle daha farklı keyifler yaşamanıza yardımcı olur.


Ancak orgazm olamama durumunuz her şartta geçerliyse, bu konuda bir uzmana başvurmaktan çekinmeyin. Sağlıklı bir cinsel yaşam her kadının hakkıdır ve cinsellik kadının erkeğe sunduğu bir hediye değil, bedensel ihtiyacıdır.


Candan Ünal


Yüksek Topuklar Aşk & İlişkiler Editörü


candan.unal@yuksektopuklar.net


Twitter: @candanunal


Facebook: www.facebook.com/candanunalaskveiliskiler