Bu 3 hormon kadınları yönetiyor!

Hormonların, kadınların üzerindeki etkisi büyüktür. Bu etki, her ay yaşanan adet döneminde daha belirgin hale gelir. Peki, hormonlar kadınları nasıl etkiler? “Yüksek Topuklar” ekibi olarak sizler için, kadınları yöneten hormonlarla ilgili faydalı bilgiler sunuyoruz.

Hormonlar kadınları nasıl etkiler?

Kadınlar, 28 günde bir adet kanaması yaşar. Adet döneminde, hormonlar değişkenlik gösterir. Ancak kadınlardaki hormon değişiklikleri yalnızca adet dönemlerinde yaşanmaz. Hormonlarda meydana gelen bazı değişiklikler, migreni tetikleyebilir, bağışıklık sistemi, sinir sistemi ve mide-bağırsak fonksiyonlarını etkileyebilir. 4 haftalık adet döngüsü boyunca kadınlarda salgılanan hormonlar, hayatı etkisini altına alabilecek  kadar önemlidir. Östrojen, progesteron, testosteron gibi hormonlar, özel hayatınız, psikolojiniz, enerji seviyeniz, beslenme alışkanlıklarınız ve kilonuzda da değişikliklere neden olur. Gelin bu hormonların kadınları nasıl yönettiğini, hafta hafta inceleyelim…

İlk hafta enerjiniz yükselir!

Adet dönemi yaklaşık 7 gün sürer. Adet kanamasının başladığı günden itibaren, kadınlık hormonu östrojen yavaşça artmaya başlar. Peki, östrojen hormonundaki artış sonucu kendinizi nasıl hissedersiniz?

Östrojen seviyesindeki artış, adet sancısına ve yorgunluğuna rağmen doping etkisi yaparak, enerjik hissetmenizi sağlar. Bu süreçte, vücuttaki fazla ödem gider, kendinizi daha hafif ve dinç hissedersiniz. Enerjiniz, ruh halinizi de olumlu etkiler, daha pozitif olursunuz. Bu sayede, ilişkileriniz de olumlu etkilenir. İlk hafta, diyet yapanlar için kolay geçer. Kilo verdikçe, motivasyon daha da artar. Yani, beslenmenizi rahat bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, östrojen seviyesindeki artış sayesinde daha sosyal olursunuz. Dışarıda, insanlarla vakit geçirmekten büyük zevk alırsınız.

İkinci hafta özgüveniniz artar!

Adet döngüsünün ikinci haftası yani 8. günüyle birlikte, ovülasyon dönemi başlar. Ovülasyon döneminde, östrojen en üst seviyeye ulaşır. Ancak, östrojenle birlikte testesteron hormonu da artış gösterir. Bu iki hormon kadınları şu şekilde etkiler:

İkinci hafta da ilk haftada olduğu gibi pozitif, sosyal ve özgüvenli olursunuz. Bunların yanı sıra hafızanız daha güçlü olur. Düşünme hızınız artar. Romantizm bu hafta da, son derece aktiftir. Testosteronla birlikte cinsel isteğiniz artar. Ayrıca, ovülasyon döneminde yaşanan yumurtlama daha kolay hamile kalmanızı sağlar. Hamile kalmak istemeyenler mutlaka korunmalıdır. Kendinizi psikolojik olarak iyi hissetmiyorsanız, küçük sorunları büyütmemeye özen gösterin.

Üçüncü hafta yorgun hissedersiniz! 

Çoğu kadının adet döngüsü, 28 gün sürer. Bu döngünün üçüncü haftasında yani 15. ve 22. günleri arasında, östrojen ile testosteron düşer. Ancak haftanın sonuna doğru, östrojen tekrar artış gösterir. artış yaşanır. Bu haftanın en önemli durumu, progesteron hormonunun en üst seviyeye çıkmasıdır. Progesteron hormonu döllenme gerçekleştiği takdirde, kadın rahmini ve cinsel organlarını hamileliğe hazırlar. Hamilelik gerçekleştiğinde progesteron seviyesi artar,  gerçekleşmezse düşer.

Üçüncü haftanın ilk günlerinde, hamile kalma riski yüksektir. Sabahları vücut sıcaklığı yarım derece yükselir. Bu dönemin sonlarına doğru yorgunluk, uykuya eğilim ve sosyal aktivitelere karşı isteksizlik başlayabilir.

Dördüncü hafta diyet yapmaktan kaçının! 

Adetin döngüsünün dördüncü yani son haftasında, östrojen ve progesteron hormonları düşer. Vücuttaki ödem artar, memelerde şişkinlik, baş ağrısı, gaz ve hazımsızlık meydana gelir. Bu hafta, diyet yapanlar için doğru bir zaman değildir. Peki, adet döngüsünün son haftasında kendinizi nasıl hissedersiniz?

Uykusuzluğa bağlı yorgunluk yaşayabilirsiniz. Hormonlarla ilgili veya polikistik over sendromu gibi rahatsızlıklarınız varsa adet döneminizde düzensizlikler yaşanabilir. Adet kanamanız gecikebilir. Bu da adet dönemi öncesi yaşanan sorunları, daha uzun süre yaşamanıza neden olur.

Kadınlık hormonlarının faydaları nelerdir?

Östrojen, progesteron ve testosteron hormonları düzenli bir şekilde çalıştığı takdirde, vücuda önemli faydalar sağlar.

  • Cildin elastikiyetini korur.
  • Sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlar.
  • Kemiklerin güçlü kalmasına yardımcı olur.
  • Kadın cinsel organlarındaki nemi ve kayganlığı korur.
  • Beyin hücrelerini desteklerler. Alzheimer, bunama gibi hastalıkların riskini azaltır.
  • Östrojen hormonu, beyinde iltihap oluşumunu önler, beyindeki sinir hücrelerini korur ve besler.

Rahmin veya yumurtalıkların alınmasıyla ve menopoz dönemiyle birlikte hormonların tüm olumlu etkileri ortadan kalkar. Bu durum, hafıza zayıflığı, duygusal dengesizlik, sıcak basması gibi sorunlara yol açar.

Yüksek Topuklar öneriyor:

Ovülasyon testi nasıl yapılır?

Yumurtlama dönemi belirtileri nelerdir?

Adet düzensizliği neden olur?

Yorum Yapın

vestel