hediye-paketi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü için Pera Müzesi’nde size özel hediyeler var! İki muhteşem sergiyi hiçbir ücret ödemeden gezebilir, Pera Cafe’de ve Artshop’ta tüm ürünler yüzde 20 indirimle alışveriş yapabilirsiniz.

Pera Müzesi’nde Şubat ayında açılan “Giorgio de Chirico: Dünyanın Gizemi” ve “Anı ve Süreklilik, Huma Kabakcı Koleksiyonu’ndan Bir Seçki” sergilerini görmek isteyenler için 8 Mart Salı Dünya Kadınlar gününde tüm ziyaretçi girişleri ücretsiz olacak.

Pera Müzesi, metafizik üzerine yapıtlarıyla gerçeküstücülüğe esin kaynağı olan ikonik sanatçı Giorgio de Chirico’nun (1888-1978) eserlerini, Roma, Giorgio ve Isa de Chirico Vakfı işbirliğiyle sergiliyor. “Giorgio de Chirico” sergisi ile sanatçı ilk kez babası Evaristo de Chirico’nun doğduğu kent olan İstanbul’u eserleriyle ziyaret ediyor. Sanatçının yaklaşık 70 resim, 2 litografi serisi ve 10 heykelini bir araya getiren sergi, 1909 tarihli erken dönem eserinden 1970’lerin ortalarına, son dönem yapıtlarına dek uzanıyor.

pera-museum-2

“Anı ve Süreklilik: Huma Kabakcı Koleksiyonu’ndan Bir Seçki” sergisi ise iki kuşak tarafından sürdürülen, modern ve çağdaş sanat eserleri içeren bir özel koleksiyonu ele alıyor. Sergi için oluşturulan seçki, Türkiye’de özel koleksiyonerlik anlamında az bulunan, belli bir bilinç ve sürekliliğe sahip Huma Kabakcı Koleksiyonu’na tematik olarak eğiliyor. Sergi ile koleksiyonun bütüne ait iç tutarlılığına, farklı kuşaklardan aldığı katkılara, dönem dönem sanat tarihsel bir nesnellikle yaşadığı dönüşümlerine dikkat çekilmesi hedefleniyor.

Her iki sergi de 1 Mayıs 2016 tarihine kadar gezilebilir.