Eskiden erkekler kadınların peşinden koşar ve onları kendilerine inandırmak için uğraşırlardı. Andropoza girdiği için evliliğini bırakıp kendinden çok genç bir kadına aşık olan, giyimini, arabasını ve alışkanlıklarını değiştiren erkek hikayeleri benim yaşıtlarıma hiç yabancı değildir. Ama artık düzen değişti… Kadınlar erkekleşti ve gittikçe yalnızlaşıyor.


Ayrıca kadınların kendilerinden genç erkeklerle birlikte olması eskiden bir sorun olabilirdi ama günümüzde oldukça sıradanlaştı. Sıradanlaştıkça tuhaf gelmemeye başladı ve artık kadınlar bu alternatifi rahatlıkla değerlendiriyorlar.


Beki ama bu değişim neden şimdi oldu? Neden 50 yıl önce kadınlar bu tercihi yapmadılar?


Öncelikle ekonomik değişim bizi bu noktaya getiriyor. Sosyologlar diyorlar ki; artık kadın ve erkek kavramlarının tanımı yeniden yapılacak. Çünkü bu demografik değişimi engellemek mümkün değil. Ekonomik şartlar değişimin göstergesi oldu.


Eskiden kadın, kendine bakabilecek güçte bir adam seçmek zorundaydı. Oysa şimdi kendi ayakları üzerinde duran kadının erkekten beklentileri farklılaştı ve birlikte yürüyebileceği bir insanda, değişik nitelikler istiyor.


Yaşam tarzında oluşan değişimler de kadınları destekledi. Üreten, kazanan ve başkasına mahkum olmayan kadın, seçimlerini yapmak konusunda güç kazandı ve artık evliliği kötü gittiğinde tek başına çocuklarını büyütmeyi göze alabilecek kadar güç ve direnç kazandı. Toplumsal baskının da hafiflemesiyle, daha rahat hareket etme şansı doğru.


Kadınları etkileyen yaşam tarzında artık eski kurallar geçerli değil. Her şey değişiyor ve kadınlar bedenlerine, ruhlarına, fiziklerine uygun olanı seçme özgürlüğüne sahipler. Cinsel olarak da bakarsanız, yaşlı bir erkeğin genç bir kadınla yaşayabileceği fiziksel randımana oranla, kadın daha avantajlı ve haklı değil mi?


Candan Ünal


Yüksek Topuklar Aşk & İlişkiler Editörü


candan.unal@yuksektopuklar.net


Twitter: @candanunal


Facebook: www.facebook.com/candanunalaskveiliskiler


*Tüm hakları Yüksek Topuklar.net’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.