Bir haftadır düşünüyorum: erkeklere haksızlık etmeyeyim, kadın yalanlarını yazayım diyorum ama aklıma genelleyebileceğim yalanlar gelmiyor. Neden? Çünkü kadın aklı muhteşem bir şekilde yalan üretmeye programlanmış gibi çalışıyor. Duruma göre anında yalan uydurabiliyoruz. Tamam, siz söylemiyorsunuz, sadece ben yalan söylüyorum. Onlardan birini anlatayım…

 

Cihan’dan çok sıkıldığım zamanlardan birinde haber vermeden, telefonumu da kapatıp güneye gitmiştim. Cihan beni yüzlerce kez aramış ama ulaşamamış. Her zaman olduğu gibi alternatif yolları deneyip en yakın arkadaşıma sormuş. Benim pek doğrucu arkadaşım ise “biraz kafasını dinlemek için Antalya’ya gitti” demiş. Ben, tatilden döndüm. Telefonumu açtım. Cihan’ı aradım. Çok sinirli bir şekilde “hemen buluşalım” dediği için eve uğrayıp bavulumu bile bırakamadan Cihan’ın yanına gittim. Tahmin edersiniz ki nerede olduğumu sordu. Ben de en masum halimle teyzeme gittiğimi, telefonumun çalındığını, numarası da ezberimde olmadığı için arayıp haber veremediğimi söyledim. Cihan nerede olduğumu iyi bildiğinden, “Antalya’da olduğunu duydum” dedi. Ben de “kim söylediyse yalan söylemiş” dedim. “En yakın arkadaşın!” diye cevap verdi. “Kesinlikle yalan!” dedim.

 

Bir kahvede oturuyorduk ve gözü hemen yanımdaki bavula ilişti. “Diyelim ki arkadaşın yalan söylüyor, bavulunu açtığında bikini çıkarsa ne cevap vereceksin?” dedi. İpi burada kopardım!

 

“Aç bak! Eğer içinden bikini çıkarsa burada giyeceğim!” dedim. Gereksiz özgüvene bakar mısınız? Ya gerçekten açalım deseydi? Starbucks’ta bikini giyen tek kadın olarak tarihe geçebilirdim. Sonunda Cihan bana inanır gibi yapmış olsa da bir süre sonra gidip itiraf ettim, evet böyle olmuştu diye. İş, işten geçmişti ama olsun…

 

Aman Tanrım! Yazdıktan sonra fark ediyorum ben ne kadar beceriksiz bir yalancıymışım!

 

Aklıma gelen birkaç kadın yalanını yazayım.

 

Seni arkadaş olarak görüyorum.

 

Bunu söyleyen kadın: seni çekici bulmuyorum ama zor zamanlar için yedekte saklamak istiyorum. Bana kırılma. Arada bir sevişeceğim, egomu şişireceğim erkeğe ihtiyacım var, O sen olabilirsin.

 

Bunu duyan erkek: Allah kahretsin! O gülmeler göz süzmeler neydi? Olsun ama en azından açık sözlü bir kadın.

 

Öneri: aynen böyle devam!

 

Küçükken tecavüze uğradım

 

Bunu söyleyen kadın: evet, bakire değilim ama insani duygularını kullanarak daha önce verdiklerimden yırtmak istiyorum. Olur mu? Bak çok büyük travma geçirdim.

 

Bunu duyan erkek: vay adi herif! Sana bunu nasıl yapar? Canım, sen üzülme. Beraber atlatacağız.

 

Öneri: çok rica ediyorum böylesine acı bir durumu kullanmayın. Biraz empati yapıp gerçekten tecavüze uğramış kadınlar adına utanın.

 

Sen ikincisin!

 

Bunu söyleyen kadın: nasılsa üzerimde kaç kişiyle yattığım yazmıyor. Ben sana ikincisin diyeyim, sen kendini özel hisset beni de hafif kadın sanma.

 

Bunu duyan erkek: aferin, çok namuslu kızmış. Bana söylemiyor ama ilk seviştiği adamla da hiç mutlu olmamıştır.

 

Öneri: Aman Tanrım! Dünya tarihinin en büyük yalanı bu! Kadınların büyükçe bir bölümü birlikte oldukları adamlara sorulsun, sorulmasın hep ama hep ikinci olduklarını söylerler. Yapmayın yahu!

 

 

Benim hafızamda bu kadar kadın yalanı var, sizin söylemek istedikleriniz var mı?

 

Feraye Demir
Yüksek Topuklar