Milenyum çağında, artık farklı sorunlarımız var. Sanal ilişkiler, kolay ihanet gibi yan öğelerle besleniyor olan bu sorunları da cebimize koyalım. Ancak temel sorunların bazıları hiç değişmedi; dinlemeyi bilmek gibi….


Pek çok kişi dinlemeyi bilemez. Sadece dinlermiş gibi yapar. Özellikle karşı cinsle olan ilişkilerimizde dinlemek yerine, duymak istediklerimizi duyduğumuz da oldukça fazladır.  Size ne söylediğini değil, ne ima ettiğini düşündüğünüz anları şöyle bir hatırlayın. Hatırlamıyor musunuz? O zaman sevdiğiniz kişiyle sohbet ederken buna dikkat edin. Onun size söylediği ile sizin anladığınız aynı şey mi? Siz onun ne demek istediğini düşünüyorsunuz, o ne diyor acaba? Veya siz ne anlatıyorsunuz, o ne anlıyor?


Bütün ilişkilerin temel sorunlarından biri iletişimdir. Doğru iletişim kurmayı becermek hem büyük bir yetenek, hem ilişkileri sağlıklı devam ettirebilmenin yoludur.


İletişimin ardından gelen konulardan biri ise, beklentiler ve gerçeklerdir. Sizin bir ilişkiden beklediğinizle, sizin sevdiğiniz kişiden beklediğiniz ile gerçekler birbiriyle örtüşmüyor olabilir. Ve siz hala beklentilerinize inanıyor olabilirsiniz.


Onun nasıl biri olduğuna inanıyorsanız, öyle davranmasını beklersiniz. Öyle davranmadığında ise hayal kırıklığı yaşarsınız, canınız yanar. Oysa çoğu hayal kırıklığını biz yaratırız. Beklentilerimiz ile gerçekler birbirinden farklıdır.


Başkalarıyla kıyaslamak da, aynı hayal dünyasında yaşamakla aynıdır. Onun sevgilisi neler yapıyor, sizin seyrettiğiniz filmdeki adamlar nasıl, başkalarının sevgilileri nasıl davranıyor? Oysa sizinkinin size hiç böyle davrandığını görmediniz. Demek bundan sonra da davranmayacak, neden hala kıyaslıyor ve ümit ediyorsunuz?


Kadın ve erkek ilişkileri oldukça karışık ve zor bir davranış biçimini içinde saklı tutar. Kadın ve erkek olarak yaratılışımızdan gelen farklılıklara, yaşam ve kültürsel farklılıklar da eklenince işin içinden çıkılmaz bir hal alır. Ancak konu sevgiyse eğer, içinden çıkılamayacak çok az durum vardır ancak unutulmaması gereken şey:


Beklentisiz sevmek ve olduğu gibi kabul etmek, gerçek sevginin en önemli basamağıdır.


Candan Ünal


Yüksek Topuklar Aşk & İlişkiler Editörü


candan.unal@yuksektopuklar.net


Twitter: @candanunal


Facebook: www.facebook.com/candanunalaskveiliskiler