Her kadın, hacimli ve dolgun saçlara sahip olmak ister. Ancak bununla birlikte, çoğu kadın kabaran saçlardan şikayetçidir. Özellikle duştan sonra kabaran saçlara şekil vermek bazen işkenceye dönüşür. En yakın arkadaşınız “Yüksek Topuklar” ekibi olarak sizlere, kabaran saçlar için etkili öneriler sunuyoruz.

Kabaran saçlar nasıl düzelir?

Kabaran saçların başlıca nedenleri, nemsizlik ve dış etkenlerdir. Kuru ve nemsiz saçlar daha çabuk kabarır. Yaz aylarındaki nemli hava, kışın yağışlı havalar saçların kabarmasına neden olur. Saçları dış etkenlerden korumak için düzenli bakım yapmak çok önemlidir. Saç tipinize uygun bir bakımla daha sağlıklı, parlak ve nemli saçlara sahip olabilirsiniz. İşte sizler için derlediğimiz 10 etkili öneri…

  • Fön, maşa gibi şekillendiriciler saç yapısını bozar ve kabarmaya sebep olur. Buna engel olmak için, saçlarınızı kurutmadan ve saçlarınıza şekil vermeden önce mutlaka ısı koruyucu sprey veya serum uygulayın. Böylece saçlarınız kabarmayacak ve elektriklenmeyecektir.
  • Sağlıklı ve kabarmayan saçlar için, şampuan ve saç kremi çok önemlidir. Şampuan ve saç kremi seçerken sülfatsız ve gliserinli olanları tercih edin. Sülfat saçı kurutur, gliserin ise saçlarınıza nem verir ve saçlarınızı dış etkenlere karşı korur.
  • Saçlarınızı saç kurutma makinesi veya havluyla kurutmaktan uzak durmalısınız. Saç kurutma makinesi saçlara zarar verir ve kabartır. Havluyla kurutmak, saçların şekil almasını zorlaştırır. Bu yüzden, saçlardaki fazla suyu mikro fiber bir havluyla aldıktan sonra doğal yollarla kurumasına izin verin.
  • Yatmadan önce duş alıyorsanız saçınızı topuz yapıp, o şekilde uyuyabilirsiniz. Böylece sabah uyandığınızda rahatça şekil verebileceğiniz, kabarmayan saçlara sahip olursunuz.
  • Saçlarınızı her gün yıkamaktan vazgeçin. Hacimli ve kolay kabaran saçlara sahipseniz, her gün yıkamak, saçlarınızı nemsiz bırakır ve kurutur. Bu da daha kabarık ve yıpranmış saçlara sahip olmanıza neden olur.
  • Saçları düzenli olarak taramak, saçlardaki nemi korur. Saçlarınızı şekillendirici kremler yardımıyla tarayabilirsiniz. Kolay kabaran saçlara sahipseniz, saçlarınızı tutam tutam ayırıp ellerinizle şekil vererek tarayabilirsiniz.

  • Saçlarınıza düzenli olarak bakım yapmayı ihmal etmeyin. Saç tipinize uygun maskeler uygulayın. Tatlı badem yağı, Hindistan cevizi yağı gibi doğal yağlarla haftada 2 kez bakım yapın. Alkol içeren saç ürünlerinden uzak durun.
  • Saçlarınızı yıkarken durulama suyuna elma sirkesi ilave edin. Elma sirkesi, saçların kabarmasını önler ve saçlara parlaklık kazandırır.
  • Bol bol su içerek, saçlarınızın nemini koruyabilirsiniz. Sağlığınız için birçok faydaya sahip olan su, saçlarınızın da sağlıklı olmasını sağlar.
  • Dengesiz beslenme de saçları olumsuz etkiler. Vitamin eksikliği yaşıyorsanız, saçlarınız yıpranır, nemini kaybeder ve kabarır. Bu nedenle vitamin ve mineral bakımından zengin besinler tüketmelisiniz.

Kabaran saçlar için etkili önerileri sizlerle paylaştık. Parlak ve havalı saçlara sahip olmak bu önerileri uygulamanızı tavsiye ederiz.

Saç bakımı hakkında diğer yazılarımız: