Jilet bilinen pratik ve kolay bir yöntem olsa da, dikkat edilmediği zaman bazı sorunlara yol açabilir. Özellikle, jiletle genital bölge temizliği yaparken meydana gelen kesikler enfeksiyona ve buna bağlı olarak bazı hastalıklara neden olur. Peki, genital bölge jiletle nasıl alınır? Yüksek Topuklar ekibi olarak, sizlere jiletle genital bölge temizliği hakkında faydalı bilgiler sunuyoruz.

Jiletle tüy almanın zararları

Jiletle tüy almanın zararlarından en önemlisi, kesiklere bağlı enfeksiyonlardır. Kıl kökleri kuvvetlenir, kıllar daha sert ve çabuk çıkar. Ayrıca, kıl dönmesi sorunu daha sık yaşanır. Tüm bunlara rağmen jilet kullanmayı tercih ediyorsanız, kadınlar için özel üretilmiş beş bıçaklı jiletleri kullanmalısınız. Çünkü tek veya çift bıçaklı jiletler, kılları yalnızca koparır ve istediğiniz sonucu vermez.

Jiletle genital bölge tüylerini alma

Genital bölge tüylerini almadan önce, genital bölge için özel üretilmiş duş jellerinden veya köpüklerden faydalanabilirsiniz. Böylece, jileti kolay hareket ettirebilirsiniz. Ayrıca, duş jeli veya köpük kılları yumuşatır. Tahrişi ve kıl dönmelerini önler.

Genital bölge için sabun, şampuan veya vücut için üretilmiş duş jelleri çok zararlıdır. PH derecesini bozarak, mantar, virüs ve bakterilere karşı savunmasız hale gelmesini sağlar.

Jileti kullandıktan sonra iyice temizlemeyi unutmayın. Üzerindeki kalıntıları arındırmak son derece önemlidir. Ayrıca, paslanmaya başlayan jiletleri bir daha asla kullanmayın. Jileti temizledikten sonra biraz bebe yağı içinde bekletirseniz, jilet bıçaklarının ömrünü uzatabilirsiniz. Dermatologların tavsiyesi her 5-7 kullanımda bir jiletlerinizi değiştirmeniz yönündedir.

Kılların tersi yönünde hareket etmek, jilet kullanırken yapılan en büyük yanlıştır. Ayrıca kıllar çok uzunsa, jilet yapmadan önce biraz kısaltmalısınız.

Pürüzsüz bir cilt için, kılların çıkış yönünde ilk tıraşı yaptıktan sonra tersi yöne de aynı hareketi yapmalısınız.

Jilet uygulaması tamamen bittikten sonra, cildinizi mutlaka nemlendirin. Aksi takdirde, bir kökten 3-5 tane kıl çıkabilir ve bu son derece can sıkıcı bir durumdur.

Dar kıyafetler giymenin yanı sıra, kuru ve hatalı kullanılan jilet, batıklara, sertleşen kılların deri içinde uzamasına neden olur.

Genital bölgedeki kılları haftada bir almak en uygunudur. Jilet uygularken oturur pozisyonda olmaya çalışın. Göremediğiniz yerler için küçük bir aynadan yardım alabilirsiniz.

Çıkarken kaşıntı ve batma hissetmemek için bebe yağı kullanabilirsiniz.

Jiletle genital bölge temizliğini öğrendiniz. 

Yüksek Topuklar öneriyor:

Tüy dökücü kremler zararlı mı?

Genital bölge kararması için kesin çözümler

Tüy dökücü krem kullanımı