Fazla kilolarından kurtulmak isteyenler çözüm yolları arıyor. Son günlerde, iyot damlası kullanarak zayıflama konusu oldukça konuşuluyor. İnternette sık sık reklamlar görüyorum ve takipçilerim iyot damlasının kullanımıyla ilgili sorular soruyor. Beslenme ve spor eğitimlerimi New York Üniversitesi’nde almış, kendini sürekli geliştiren biri olarak iyot damlası nedir, ne işe yarar gibi önemi noktalarda bilgilerimi sunuyorum.

İyot damlası özellikle tiroid hastalarının zayıflama umudu olarak satışa çıkarılıyor. Televizyondaki bazı sağlık programlarına montaj yapılarak, sanki doktorların iyot damlasını önerdiği şeklinde bir algı yaratılıyor. Evet, tiroid bezlerinin yavaş çalışması durumunda iyot eksikliğinin giderilmesi oldukça önemlidir. Ancak, gerçek şu ki doğal besinlerden zaten iyot alabiliriz. Kilo vermenin yöntemlerini anlatırken her zaman doğal yolları öneriyorum; şifayı doğada aramayı tavsiye ediyorum. Çünkü, ihtiyaç duyduğumuz pek çok vitamini, minerali, iyotu doğal besinlerde bulabiliyoruz.

İyot damlası kullanarak kilo vermek ise, bence tamamen ticari ve gerçeği yansıtmıyor! Her sene bir zayıflama ürünü çıkıyor. İnsanlar, hapların tehlikeleri konusunda bilinçlendikçe farklı formlarda satışa sunuyorlar. Geçen yıl tablet şeklinde zayıflama ürünü vardı, bu sene ise damla olarak satılıyor. İşin özü şu, iyot damlası da diğer zayıflama ürünlerinden farksızdır. İnsanların, kilo verme zzaflarından yararlanıp cebinizdeki paraya göz dikiyorlar.

İyot damlası hakkında bir araştırma yaptığımda, şikayet olduğunu gördüm. Tamamen sağlıklı bir şekilde zayıflamış hanımefendinin fotoğraflarını çalıp sanki iyot damlasıyla kilo vermiş gibi reklamlarında kullanıyorlar. Kişi, bu konuda firmaya uyarı göndermiş, telefon açmış ama hala hırsızlığa devam ediyorlar. Sadece bu yaklaşım bile, iyot damlası satıcılarının tek derdinin sizin kilo verme isteğinizden para kazanmak olduğunu gösteriyor.

Yemeklerde, salatalarda deniz tuzu kullanmak, düzenli olarak yoğurt, peynir, süt gibi iyot içeren besinler tüketmek, mevsimi geldiğinde ara öğünde çilek yemek, maden suyu içmek gibi sağlıklı beslenme alışkanlıklarıyla zaten ihtiyacımız olan iyotu karşılayabiliriz. Aşağıda, iyot içeren besinler hakkında bilgi alabilirsiniz:

  • Balık: Özellikle tuzlu su balıkları, iyot ihtiyacını karşılamaya yardımcı oluyor. Zaten kilo vermek ve sağlıklı yaşamak için ızgara veya buğulama balık yemek, mükemmel bir destektir. Ton balığı, mezgit örnek olarak gösterilebilir.
  • Deniz tuzu: Yemeklerde ve salatalarda uygun ölçülerde deniz tuzu veya iyotlu tuz kullanmak, yine ihtiyaç karşılamada doğal bir çözümdür.
  • İyot içeren sebzeler: Kilo vermede sebzelerin büyük bir katkısı vardır. Pazı, fasulye, ıspanak, sarımsak gibi sebzelerde iyot oranı yüksektir. Detaylı baktığımızda örneğin ıspanak, yüksek protein içeriğiyle zayıflamaya yardımcı besinlerden biridir.
  • Çilek: İyot zengini meyvelerden biri çilektir. Sabah kahvaltısında yulaf ezmesi veya chia tohumu pudinge ilave edebilir. İkindi vakti ara öğünde bir kase yoğurt veya bir bardak sütle birlikte yenilebilir.

  • Yoğurt: Bir kase yoğurt, günlük iyot ihtiyacının yaklaşık yarısını karşılamaktadır. Aynı zamanda, içerdiği doğal CLA ve protein özleriyle yağ yakmaya, göbek eritmeye ve basen eritmeye yardımcı olur.
  • Yumurta: İyot içeren besinlerden biridir ve sağlıklı zayıflamaya yardımcı olur. Selenyum içeriğiyle tiroid hastalarının doğal kilo vermesinde faydalıdır.
  • Süt ve peynir: Günde bir bardak süt içmek, iyot ihtiyacının neredeyse yarısını karşılar.

Gördüğünüz gibi, iyot damlası ticari olarak satılan zayıflama ürünlerinden biridir. Biz zaten doğal beslenerek iyot ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Kilo verme umuduyla iyot damlası gibi internette satılan bu tür ürünleri kesinlikle kullanmayın. Bugün belki sağlığınızda bir problem olmayabilir ama içeriği belirsiz, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’ndan onay almamış ürünler ilerleyen zamanda çok ciddi hastalıklara sebep olabilir.

Arzu Karabulut // Yüksek Topuklar

New York University // Sağlıklı yaşam koçu

Beni takip etmek için buraya tıklayın!