Kokuların psikolojide çok önemli bir yeri olduğunu biliyor muydunuz? Hatırası olan bir parfüm ya da sevdiğiniz kişinin kokusu sizi bambaşka diyarlara götürebilir. Yüksek Topuklar ekibi olarak psikolojiyi iyi yönce etkileyen, kokladığınızda kendinizi iyi hissettirecek kokuları araştırdık.

Vanilya

Bilinen en eski rahatlatıcı ve mutlu edici kokular arasında olan vanilya, ayrıca iyi bir afrodizyak. Depresyon, yorgunluk ve düşük hormon üretimini iyileştirme gücü olan vanilyayı koklayarak harika hissedebilirsiniz.

Lavanta

Sakinleştirici özelliği bulunan lavanta kokusu, aynı zamanda kendinizi iyi hissetmenizi de sağlıyor. Yorgun ve stresli zamanlarda lavantayı yemeklerde, mumlarda ya da vücut yağlarında kullanarak rahatlayabilirsiniz.

 

Nane

Mutluluk, rahatlık ve uyanıklık veren nane kokusu, stresi azaltmaya yardım ediyor. Ayrıca nane çayı sindirime yardım ediyor.

Hindistan cevizi

Dopamin ve serotonin seviyelerini yükselten Hindistan cevizi kokusu, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlıyor. Hindistan cevizini yediğiniz zaman ise güçlü bir afrodizyak olduğu için yatak odanızı ateşleyecektir.

Gül yaprakları

Rahatlatıcı etkisi olan gül yaprakları, psikolojik olarak mutlu hissetmenizi sağlar. Annenizi ya da aşkı hissettiren güller, yağ ya da mum olarak da kullanıldığında aynı etkiyi yaratır.

Biberiye

Et yemeklerinde kullanılan biberiye, kokladığınız anda vücudunuzu rahatlatıyor ve sizi sakinleştiriyor. Beyne daha fazla endorfin gitmesini sağlayan bu bitki, kurutulduğu zaman da etkisinden hiçbir şey kaybetmiyor.

Kahve

İçseniz de içmeseniz de araştırmalara göre taze kahve kokusu mutluluk ve rahatlık veriyor. Stresi alan kahve aynı zamanda kan akışını da hızlandırıyor.

Çikolata

Dünyadaki en etkili afrodizyak olarak bilinen çikolatayı kokladığınızda psikolojik olarak kendinizi mutlu hissetmenizi sağlar. Çikolata aynı zamanda düşük enerjiye de birebirdir.

Yüksek Topuklar öneriyor:

Mutlu bir yaşam için öneriler

Mutluluk hormonunu artırmanın doğal yolları

Mutluluk veren süper yiyecekler