Ergenlik dönemimden beri istenmeyen tüylerden kurtulmanın yollarını arıyordum. İnternette bazı araştırmalar yapıp bir umutla denediğim yöntemlerde hep hüsrana uğradım. Yıllara dayanan tecrübelerim ile istenmeyen tüylerden kurtulma yollarını buldum. Şimdi sizinle paylaşıyorum, lütfen sonuna kadar dikkatlice okuyun.

İstenmeyen tüylere bitkisel çözüm önerileri

Bir zamanlar ben de istenmeyen tüyler için bitkisel çözüm aradım. Ağda yaptıktan sonra limon suyu ve tuz karışımı sürmek, soğan suyu sürmek tüyleri azaltır diyorlardı ancak hiçbir işe yaramadığını açıkça söyleyebilirim. Ağdadan sonra açılan gözeneklere limon suyu sürünce canım çok acıdı ama bir sonraki ay tüylerim aynen çıkmaya devam etti. Kabullenmesi ilk başta zor olabilir ama bunu söylemek zorundayım: İstenmeyen tüylere bitkisel çözüm diye bir şey yok! Bu konuda kesin eminim. Efendim, portakal kabuğu ile zeytinyağını karıştırırsak bir daha tüy çıkmazmış; soğan ve sarımsak rendeleyip sürersek tüyler tamamen yok olurmuş. Tamamen yalan! Ben yandım, siz yanmayın diye bu bitkisel yöntemler konusunda sizi uyarıyorum. İsterseniz kullanın ancak işe yaramadığını göreceksiniz.

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için ne yapmalı?

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için uygulayacağınız yöntemlerde kalıcılık süresi büyük önem taşıyor. Aşağıda, süresine göre denediğim yöntemleri yazıyorum:

  • Tüy dökücü krem: İstenmeyen tüylerden kurtulma yolları arasında en cazip görünen yöntemlerden biridir. Çünkü, tüyleri alırken hiç acımıyor. Ama birkaç gün sonra tüyler yeniden çıkıyor. Bence tüyleri kalınlaştırıyor.
  • Jilet: Aynı şekilde jiletle alırken acımıyor ama sonrasında kızarıklık kaşıntı oluyor, hızlıca tüyler çıkıyor. Bu yüzden mecbur kalmadıkça jiletle almayı tavsiye etmiyorum.
  • Epilasyon aleti: Neredeyse her markayı denedim, bence tüyleri tamamen temizlemiyor, batık ve kıl dönmesine sebep oluyor. Ancak, kökünden aldığı için 20 güne kadar tüylerin çıkmasını engelliyor. Evde hala epilatörüm var ama en son ne zaman kullandığımı hatırlamıyorum. Teknolojisini çok geliştirdik deseler bile, ben bir türlü epilatörlerden memnun kalamadım.

  • Sir ağda: Evet, can acıtıyor ama bence cillop gibi yapıyor! Ağdayla cilt yüzeyindeki ölü deriler temizleniyor, cilt parlıyor. Bende yaklaşık 1 ay boyunca tüyler çıkmıyordu. Bazen batık problemi olabiliyor, onun için banyoda kese yapmayı öneriyorum. Kuaförde yaptırmak veya evde uygulamak mümkün. Ama sir ağda bantlarından çok memnun kalmadım, bir seferde tüyleri almıyor. En iyisi kartuş şekilde sir ağda kullanmak.
  • Ilık ağda: Ağda yapmaya ilk bununla başladım, açıkçası memnun kaldım. İnce tabaka halinde sürüldüğü için ağda beziyle tüyleri bir seferde almak mümkün oluyor. Arada jilet yapmaz da sadece ağdayla alırsak, cidden tüyleri inceltiyor. Annemin kulakları çınlasın, limon ve şekerle evde kendi ağdasını yapardı. Eskiler bir başka tabii, bizden daha hamaratlar! 🙂

Tabii ki lazer epilasyon!

Sevgili arkadaşlar, bana kalırsa bitkisel yöntemleri denemekle hiç vakit kaybetmeyin çünkü denedim biliyorum; bir işe yaramıyorlar! Ama 5 yıl önce yaptırdığım lazer epilasyondan çok çok memnun kaldım. Sadece 8 seans ile tüylerimden tamamen kullandım. 5 yıl içinde ara ara küçük tüyler çıksa da beni hiç rahatsız etmedi, jiletle almama rağmen tüyleri kalınlaştırmadı.

Lazer epilasyon deneyimlerimi çok detaylı bir şekilde, şu anda okumakta olduğunuz YÜKSEK TOPUKLAR kadın sitesinde yazdım. Eğer okumak isterseniz, sitemizin arama kutusuna lazer epilasyon yazmanız yeterli olacaktır.

İstenmeyen tüylerden kurtulma yolları arasında bence en güzeli lazer epilasyon yaptırmak. Eğer ekonomik durumunuz buna müsait değilse, evde ılık ağda veya sir ağda yapabilirsiniz. Ama dediğim gibi o limon suyu sürmeler, zerdeçal maskesi yapmalar filan hiç işe yaramıyor, mecburen ayda bir kez ağda yapmaya devam ediyorsunuz.

Bu arada, istenmeyen tüylerden kurtulma yolları olarak gösterilen karınca yumurtası yağı ve tüy azaltıcı kremler de kullanmıştım; sonunda gidip tıpış tıpış lazer epilasyon yaptırdım.

Arzu Karabulut

Yüksek Topuklar // Genel yayın yönetmeni

BENİ TAKİP ETMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN