istah-kesmenin-yollari-yuksektopuklar

  • iştah kesmenin yolları

Kilo vermek için küçük porsiyonlarla tercih etmemiz gerektiğini biliyoruz. Ancak, bazen iştahımız çok açık oluyor ve doyduğumuzu hissetmiyoruz. Peki, bu durumda ne yapacağız? İştah kesmenin yolları var mı, hangi yöntemlerden faydalanacağız? Soruların cevabını ve iştah kesmenin yollarını sağlıklı yaşam koçu Arzu Karabulut anlatıyor.

  • Tarçınlı süt içerek iştah kesebilirsiniz

Bir su bardağı sıcak süte bir çay kaşığı toz tarçın ilave edip karıştırın. İkindi vakti ve gece uyumadan 2-3 saat önce olmak üzere günde 2 kez tarçınlı süt için. İştah kesmenin yollarından biridir ve tatlı isteğinin azalmasına yardımcı olur. Emziren anneler de tarçınlı süt içebilirsiniz. Kilo verirken yağ yakmanızda pozitif etki sağlayabilir.

  • Düşünce ve inanç gücüyle iştahınızı kesin!

İştah kesmenin yollarını size teknik olarak anlatacağım, ancak bir de işin duygusal, düşünsel boyutu var. İnsanın niyeti güçlü olduktan sonra yarım porsiyon kebapla bile doyabilir. Burada inanç ve niyet, zannettiğinizden daha önemlidir. Şimdi bir düşünün: “Ben asla doymayacağım, karnım çok aç” deyip oturduğunuz sofralarda çok yediniz, değil mi? Peki, “bununla doyacağım, her lokmama şükürler olsun” deyip yediğinizde neler oldu? Yoksa, bunu hiç denemediniz mi? İnsan, kendiyle diyalog halinde olmalı, kendiyle dostluk kurmalı, zor zamanlarda destek çıkmalıdır.

Yemeğe başlarken: “Canım, seninle bir hedefimiz var: Kilo vermek. Buna ulaşmak için her zamankinden az yememiz gerekiyor. Önümüzdeki bu küçük porsiyonla doyacağız. Her lokmamıza, her yudumumuza şükürler olsun.” diye düşünmek, gerçekten iştah kesmek ve kilo vermek için yolunuzu aydınlatacaktır.

Beni Instagram’dan takip etmek için buraya tıkla!
  • Detoks suyu içerek iştah kesip zayıflayın

Suyun içerisine salatalık, limon, nane, tarçın gibi ilaveler yaparak detoks suyu elde edebilir, hem iştahınızı kesebilir hem de kilo verebilirsiniz. En basit detoks suyu tarifi şöyledir: 1 litre soğuk suyun içine yarım dilimlenmiş limon, 5 yaprak taze nane, yarım dilimlenmiş salatalık ekleyip karıştırın. Geceden sabaha kadar veya en az 5 saat bekletin. Saat başı veya acıktığınızı hissedince detoks suyunuzu için.

  • Naneli sakız çiğneyerek iştahı azaltabilirsiniz

Nane, tarçın, portakal gibi baskın kokular, doyma hissini tatmin edebilir. Bu yüzden, acıktığınızı hissettiğinizde yoğun nane aromalı sakız çiğneyebilirsiniz. Yalnız, şekersiz naneli sakız olmasına dikkat edin; vücudunuza fazladan kalori almayın. Eğer sakız yoksa, nane çayı içebilir veya birkaç yaprak taze naneyi çiğneyebilirsiniz.

cay-kahvalti-diyet

  • İştah kapatmak için her sabah kahvaltı yapın

İştah açıklığı veya tatlı isteğinin temel sebebi, yetersiz beslenme olabilir. Yapılan bilimsel gözlemlerde, sabahları kahvaltı yapmayan bireylerin gün içerisinde daha çok acıktığını, akşamüstü saatlerinde ise tatlı krizine girdiğini göstermiştir. Çözüm belli: Kilo vermek, iştah kesmek için her sabah kahvaltı yapın.

  • İştah kesmek için günde 12 bardak su için

Beynimizde tatmin edilmeyi bekleyen 4 özel noktadan biri, su ihtiyacıdır. Çoğu zaman susuzluk ile açlık birbirine karıştırılır. Acıktığını düşünen kişi aslında susamıştır. İştahının çok açık olduğunu zanneder, oysaki vücudunun yemeğe değil suya ihtiyacı vardır. Bu yüzden, dengeyi sağlamak adına iştah kesmenin yollarından en iyisini deneyin: Günde 12 bardak su için. Özellikle, acıktığınızı hissettiğinizde 1 bardak suyu yudum yudum ve oturarak içmek çok yararlı olacak.

Beni Instagram’dan takip etmek için buraya tıkla!