yemek-yapan-kadin

Saç dökülmesini önlemekten doğal göğüs büyütmeye kadar ısırgan otunun mucizevi faydaları var. “Yüksek Topuklar” olarak ısırgan otu faydalarını ve kullanım şekillerini sizler için araştırdık.

  • 1- Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • 2- Kanı temizler.
  • 3- Isırgan otunda mide, bağırsak, safra kesesi, karaciğer ve pankreas salgılarının uyarılmasını sağlayan maddeler bulunur. Yani bu durum, sindirim sistemini düzenlerken, safra kesesi taşlarının oluşumunu ve mevcut taşların büyümesini engeller.
  • 4- Saç dökülmesini azaltarak, saça parlaklık kazandırır ve kepeği önler.
  • 5- Böbrek taşı oluşumunu önler ve böbrek taşı düşürücü etkisi vardır.
  • 6- Kanı temizlediğinden egzama tedavisi için ısırgan çayı içilebilir.
  • 7- Yorgunluk ve bitkinlik hisseden kişiler birkaç günlük ısırgan küründen sonra, gözle görülür enerji artışı gözlemlerler. Isırgan otu vücuda direnç verdiğinden dolayı yaşlanma sürecini yavaşlatır.
  • 8- İçerdiği bol demir minerali sayesinde kansızlığa iyi gelir.
  • 9- Bahar nezlesi gibi alerjik durumlarda ısırgan çayı alerji belirtilerini azaltır.
  • 10-Romatizma ve gut hastalıklarında destekleyici olarak kullanılabilir. Yine kanı temizleme özelliği sayesinde, iyileşme sürecini hızlandıracaktır.
Isırgan otu nasıl kullanılır?

Isırgan Otu Çayı: Bir çorba kaşığı kıyılmış ısırgan otu, bir su bardağı su ölçüsünde demlenir. Günde 2 su bardağı içilir.

Isırgan Tohumu Çayı: Bir tatlı kaşığı ısırgan tohumu öğütülerek ya da dövülerek toz haline getirilir. 1 su bardağı kaynak suyun içinde 2-3 dakika demlendikten sonra içilir. Günde 2-3 bardak içilemsi tavsiye edilir.

Isırgan otu tentürü : Taze ısırgan otunun köklerini güzelce yıkayıp ince ince kıyın. Kıydığınız ısırgan otu köklerini bir şişenin içine doldurun. Üzerine çıkacak kadar 40 derece etil alkol ekleyin. Şişeyi 14 gün boyunca her gün çalkalamak kaydıyla güneşte bekletin. 14 gün sonra şişenin içindeki suyu süzüp koyu bir şişenin içinde saklayın. Bu tentür saç diplerine masaj uygulandığında hem saç dökülmesini engeller, hem yeni saçların çıkmasını sağlar. Hızlı saç uzatmaya da yardımcı olur. Tentür, aynı zamanda eklem gibi ağrıyan bölgelere sürüldüğünde faydalıdır.

Banyo: 3 avuç doğranmış ısırgan (kökleriyle beraber) 4 litre suyun içinde 12 saat bekletildikten sonra kaynama sıcaklığına gelene kadar ısıtılır. Problemli bölgeye 2-3 kez banyo yapılabilir.

Saç yıkama: 5 avuç kurutulmuş ısırgan yaprağı 5 litre suyun içinde kısık ateşte kaynama derecesine kadar ısıtılır. 10 dakika bekletildikten sonra süzülür. Bu suyla saç yıkanır. Aynı zamanda kökleri de saç yıkamak için kullanabilirsiniz. 3 avuç dolusu ince kıyılmış ısırgan kökü, 12 saat suda bekletildikten sonra kaynama derecesine kadar ısıtılır. 10 dakika bekletilip süzülür. Saçlar bu suyla yıkanır.

bobrek-taslari-banner