California Cevizi
California Cevizi

İsilik neden olur ve nasıl geçer?

Sıcak hava ve terleme sonucu meydana gelen isilik, kaşıntıya ve yaralara neden olur. Yazı çok sevsek de bu gibi durumlar aşırı sıcaklara tepki duymamıza yol açmaktadır. Peki, isilik neden olur ve nasıl geçer? Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere bu soruların cevaplarını veriyoruz.

İsilik nedir?

İsilik, aşırı sıcak ve terleme sonucu ciltteki gözeneklerin tıkanmasıyla meydana gelir. Kırmızı kabarcıklar şeklinde kendini gösteren isilik, genelde bacak arası, boyun çevresi, alın, sırt, karın ve göğüs bölgesinde görülür. Kırmızı baloncuklar, ciddi kaşıntılara neden olur. Sadece bebeklerde değil yetişkinliklerde de sıklıkla yaşanan bir cilt problemidir.

İsilik nedenleri nelerdir?

  • Cilt enfeksiyonları
  • Fazla kilo
  • Ter bezlerinde yaşanan sorunlar
  • Bazı ilaçların yan etkileri
  • Aşırı sıcak ve nemli hava
  • Toz, kir gibi kötü hava şartları

Yetişkinlerde isilik tedavisi

İsilikten kurtulmak için evde deneyebileceğiniz pek çok doğal yöntem mevcuttur.

İsiliğin olduğu bölgeye soğuk bir kompres uygulamak, cildin kısa sürede yatışmasına yardımcı olur. Temiz bir beze birkaç parça buz koymak veya buzdolabında beklettiğiniz bir pet şişeyi isilik olan bölgeye tutmak rahatlamanızı sağlayacaktır.

Yulaf ezmesi, yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Aynı zamanda, iltihap ve kaşıntıyı önler. Evinizde küvet varsa küveti, yoksa bir leğeni soğuk su ile doldurun. İçerisine 1 su bardağı kadar yulaf atın ve karıştırın. Sorunlu bölgeyi bu suyun içerisinde 20-30 dakika bekletin. Duş esnasında sabun kullanmamaya özen gösterin. Bu uygulamayı haftada 2 kez tekrarlayarak isilik problemine veda edebilirsiniz.

Karbonat, ciltte biriken teri ve kiri temizler. Ciltteki ölü hücrelerin ortadan kalkmasına yardımcı olur, daha aydınlık bir cilde kavuşmanızı sağlar. Bir kap içerisine 2 su bardağı soğuk su ve 1 yemek kaşığı karbonat koyun. İyice karıştırın. Temiz bir bez yardımıyla isilik olan bölgenin üzerine uygulayın ve bezi 10 dakika kadar orada bekletin. Bu işlemi haftada 5 kez uygulayabilirsiniz.

Yüzdeki isilik nasıl geçer?

Yüz bölgesinde meydana gelen isiliğin geçmesi için bir bardak suyun içerisine bir tatlı kaşığı karbonat ekleyin ve karıştırın. Temiz bir bezi karışımın içine sokun, fazla suyu sıkın ve isilik olan bölgeye serin. Bezi 10 dakika boyunca bekletin. Bu işlemi haftada 4 kez tekrarlayabilirsiniz.

Bebeklerde isilik nasıl geçer?

Bebeklerin cildi yetişkinlere göre çok daha hassastır. Bebeklerin gözenekleri çok daha kolay tıkanır, bu da isiliğe neden olmaktadır. Bebeklerde meydana gelen isilikler, genellikle kullanılan nemlendiriciler ve pamuklu olmayan giysilerden kaynaklanmaktadır.

Bebeklerde isiliği geçirmek için yapılması gereken ilk şey, giysileri çıkartarak cildin nefes almasını sağlamaktır. Daha sonra isilik olan bölgeyi ılık bir su ile yıkamalısınız. Bunu yaparken ovmaktan ve sabun kullanmaktan kaçının. Özellikle fazla kilolu bebeklerde, kıvrım bölgelerine daha fazla özen göstermek gerekir. Bebeğinizdeki isilik bir türlü geçmek bilmiyorsa, mutlaka bir doktora göstermenizi tavsiye ederiz.

Bebeğinizde olduğu gibi, sizde de isilik çok ağır bir hale gelirse mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Yorum Yapın

vestel