burclara-gore-meslekler

Rubi by, telefonun diğer ucundaki çağrı merkezi çalışanları için, ihtiyaçlara özel ofis mobilyaları üretme fikri ile ortaya çıktı.Mod Tasarım tarafından 2006 yılından bu yana, daha verimli iş ortamları sağlamak ve çağrı merkezi çalışanlarının hayatını kolaylaştırmak amacıyla çözüm odaklı, özel tasarımlar geliştirildi.

Mod Tasarım Genel Müdürü Ercan Sicim; çağrı merkezleri için kişisel bölgeleri sınırlandırılmış, hiç kablo göstermeyen, çalışanın içine oturduğu zaman kendisine verimli alan ihtiyacını sağlayan çözümler düşündüklerini ve buna istinaden tasarımlara başladıklarını; ancak çağrı merkezlerinin içine girdikçe başka dinamiklerin etkili olduğunu gördüklerini ifade etti.

Bu dinamiklerden birinin ses olduğunu belirten Sicim, ses ile ilgili iyi bir ARGE süreci geçirdiklerini, 2009 yılında da Tübitak ile testlere başladıklarını, ürün geliştirme işlemlerinin sonuçları ile ilgili başta bazı tedirginlikler yaşadılarsa da sonrasında geliştirilen ürünlerin insan sesinin çınlamasını yok etmeye yönelik doğru çözümlerin oluşumunu sağladığını söyledi.

2009 yılında, TÜBİTAK’taki yöneticilerin de destekleriyle 25’e yakın ürünle ilgili öngörülerde bulunduklarını, üçü malzemenin ses yutuculuk değeri, diğer üçü çağrı merkezi halinde sistemin ses yutuculuğu testleri olmak üzere, altı ürünle ilgili testler yaparak başarılı bir sonuca ulaştıklarını kaydeden Sicim, bunu daha da geliştirerek özellikle ses yutma katsayısı 0,40 – 0,45 olan ürünle ilgili faydalı model patentine başvurduklarını, Türk Patent Enstitüsü’nün incelemesi sonrasında sesin, insan sesine yönelik çınlama etkisinin azaltıldığı ve katmansal yapıyı özel bir şekle getirdiği için faydalı model patenti elde ettiklerini söyledi.

Ercan Sicim, “2009 yılından sonra da çağrı merkezleri için standart ürünlerimizin dışında, ses yutucu çözümler olan ürünler sunmaya başladık ve hem pazarı şekillendirmeye, hem nitelik olarak birçok artı özelliği sunmaya başladık. Ardından ürün çeşitliliğini de arttırarak, hemen hemen her bütçeye hitap eden, çağrı merkezlerinin iç dinamiğine uygun ürünler oluşturduk ve ürünlerimiz sektöre yayıldıkça neredeyse tüm firmalar ile çalışmaya başladık. Biz 2014 yılında sadece çağrı merkezi çözümlerinin yeterli olmayacağını, çağrı merkezinin gerçek dinamiklerinin insan odaklı yaklaşımlar olduğunu ve bu bağlamda zeminden tavana kadar belki bütün iç dekorasyon öğelerinde Mod Tasarım’ın iç mimari altyapısının insana temas etmesi gerektiğini gördük” dedi.

Konunun devamında, yükseltilmiş döşemeden onun üzerine koydukları hiç kirlenmeyen ve özel bir halı olan Flotex çözümünden bahseden Sicim, açıklamasına şöyle devam etti, “Tavanda insanları rahatsız etmeyen ve %100 homojen hava dağılımı ile iklimlendirme sağlayan tekstil hava kanalı çözümlerine yöneldik. Bunun nedeni, çağrı merkezlerinde en büyük sıkıntının havasızlık olması. Doğru iklimlendirme sunulsa bile dağıtım kanallarının üfleme ağzına yakın bölgede bulunan çalışanlara direkt etki ediyor, uzak bölgedekilere az etki ediyor ve homojen dağıtım da olmadığı için çok ciddi sıkıntılar yaratabiliyor”.
Son olarak, çınlamanın azaltılmasına yönelik MODPRO ürünlerinden bahseden Sicim, ”Mevcut alanlardaki genel boyutlar, çevrede kaç kişi çalıştığına bağlı olarak tavan modülleri veya duvar modülleri reçeteleri oluşturduk. Yani bizden bir çözüm istenildiği zaman, yükseltilmiş döşemesini, üzerine hiç kirlenmeyen halısını, onun üzerine çağrı merkezi mobilyasını, akustik tavanını, hemen yanına da tekstil hava kanalı çözümlerini sağlayabilecek noktada bütünsel çözüm sağlamayı prensip edindik. Bunun için artık bir noktaya getirdiğimiz Mod Tasarım’ı çağrı merkezi çözümlerini rubi by markasıyla lanse etmek hususunu neticelendirdik ve rubi by 2014’ün Şubat ayında yapısal çözümleri içeriğinde barındıracak şekilde Mod Tasarım’ın bünyesinde doğmuş oldu” ifadesinde bulundu.

Sadece bütün değil parça parça çözümler de mevcut
20 çalışana sahip bir çağrı merkezinde, herhangi bir firmadan alınmış mobilyalar ve yükseltilmiş döşeme varsa da örneğin, tavan ile ilgili rubi by’dan hizmet alınabilir. Bütünsel çözümler gerçekleştirildiği gibi parçalı her iş rubi by için aynı zamanda uygun.

Ercan Sicim konuyla alakalı olarak, “Eğer bir çağrı merkezinin tekstil hava kanalı gibi, akustik ses sistemi gibi çözümlere ihtiyacı varsa bu Mod Tasarım’ın bünyesi içerisinde rubi by ile sağladığı çözümlerdir. Bu çözümleri parça parça ve isteğe bağlı olarak rubi by’dan talep edebiliyorsunuz. İyi bir proje operasyon birimimiz var. Proje bölümümüz gerekli teknik oluşumları yaptıktan sonra, bununla ilgili olması gereken bildirimleri yapıyor ve müşterilerimiz bu çözümlere kavuşmuş oluyor” açıklamasında bulundu.

Rubi by’a nereden ulaşılır
İstanbul Levent’te bulunan Mod Tasarım showroom mağazasının tasarımı değiştirilerek, rubi by çağrı merkezleri konsept mağazaya dönüştürüldü. Çağrı merkezleri artık bütün çözümlerini şehir merkezindeki 150 m2 büyüklüğündeki bu mağaza üzerinden alabilir.
Rubi by için çok yakın bir zamanda yeni bir showroom konsepti girişimi de hedefleniyor. Bu konsept ile showrooma gitmeden de rubi by hizmetlerine ulaşım sağlanması planlar dahilinde.