makyaj-teknikleri-2015

Ay sonu geldiğinde herkes gibi siz de ‘Tüm param nereye gitti?’ diye düşünüyorsunuzdur. Giderlerinizi kontrol edip bir ayakkabıya yığınla para verdiğinizi anımsadığınızda hafiften yutkunduğunuz oluyordur çoğu kez. Tabii iş sadece ayakkabıyla sınırlı değil, ay içerisinde yaptığımız, görünürde bize ufak tefekmiş gibi gözüken alışverişler için harcadığımız paranın toplamı ay sonlarında adeta bir çığ gibi üzerimize yığılıveriyor. İşte ay sonunda meteliğe kurşun sıkmamak için size birkaç tüyo!

  1. Bütçe Planlaması Yapın

Ekonomi dünyasındaki en önemli şey tabi ki bütçe yapabilmektir. Ancak bütçeyi sürdürebilir ve mantıklı yapan şey, sizin için neyin önemli olduğunu ve paranızı neye harcamak istediğinizi bilmekten geçiyor. Alışveriş yapamaya bayılıyorsunuz ama bu durum başka şeylerden vazgeçmeniz anlamına geliyor, öyle değil mi?

Bir sezon boyunca, bir ay içinde ya da bir haftada kıyafet alışverişine ne kadar para harcamak istediğinizi düşünün. O parayı ikiyle çarpıp 12’ye bölün böylece aylık harcamanızı bulacaksınız. Sonrasında ayrı bir alışveriş hesabı oluşturun ve o miktarı oraya aktarın. Bu sayede para israfının önlemiş olacaksınız.

  1. Satın Almadan Önce İyice Düşünün

Eğer alışveriş harcamalarınızı en aza indirmeye çalışıyorsanız ve beğendiğiniz bir ürünü alıp almamak konusunda tereddütte düştüyseniz, satın almadan önce kendinize bir gece verin ve bu süre boyunca o ürünü gerçekten alıp almak istemediğinizi düşünün. Sabah uyandığınızda hala almak istiyorsanız ve bütçeniz de el veriyorsa alın.

Bonus tüyo: Eğer öğle aralarında alışveriş merkezine gidip dolanıyorsanız, yanınıza çok para almayın ve özellikle kredi kartınızı almaktan kaçının. Bu önlem gereksiz alışveriş yapmanızı ve akabinde pişman olmanızı önleyecektir.

guzellik-sirlari

 

  1. Online Alışveriş Konusunda Uyanık Olun

Online alışverişi hepimiz çok seviyoruz. gibi büyük alışveriş sitelerinde geçerli indirim kuponlarını kullanarak daha avantajlı alışverişler yapabiliyoruz. Fakat online alışverişin tüm iyi yanları, yaklaşımıza göre sizin için dezavantaja da dönüşebilir. Kampanya ve indirimlerden kolayca etkilenen biriyseniz gereksiz yere masrafa girmeye meyillisiniz demektir. Kupon kodlarını nihai kararımızı verdikten sonra gerçekten satın almak istediğimiz üründe kullanmalıyız. Haliyle  gibi kupon sitelerindeki indirimlerin cazibesine kapılıp kendinizi kaybetmemek için akıllıca hareket edin. Diğer bir ifadeyle ararken Trendyol’a sapmayın 🙂 . Unutmayın ki her gördüğünüz iyi indirimden yararlanmak zorunda değilsiniz. Önceliklerinizi iyi şekilde belirlemediğiniz sürece lüzumsuz alışverişler yapmaktan kendinizi alamazsınız.

  1. Almak İstediğiniz Ürünü Araştırın

Küçük ev aletlerinden tutun tasarım mantolara kadar tüm ürünlerin fiyatlarını online olarak karşılaştırabilirsiniz. En iyi fiyatı bulana kadar satın almayın ayrıca mağazanın kargo ücretini karşıladığından da emin olun.

  1. Satıcılarla Arkadaş Olun

Eğer sevecen ve güler yüzlü bir insansanız, alışveriş yaptığınız mağazadaki satıcılarda size neyin ne zaman indirimde olduğunu söyleyeceklerdir. Ayrıca stoklarla sınırlı ürünlerden dilediklerinizi sizin için ayırmalarını isteyebilirsiniz de rica edebilirsiniz onlardan. Savaşta olduğu kadar alışveriş mücadelesinde de müttefikler oldukça önemli 🙂

  1. Alışverişe Arabanızla Gitmeyin

Böylece taşıyabileceğinizden daha fazla alışveriş yapmamış olursunuz.

canta-modelleri-2015

  1. Bozuk Paralarınızı Biriktirin

Birçoğumuz bozuk paralarımızın hesabını tutmuyoruz. Ancak bunu yapmamız gerekiyor. Çocukluktan kalan alışkanlığınızdan vazgeçmeyin. Bozuk paralarınıza değer verin!

9.Almak İstediğiniz Hediyeleri Son Ana Bırakmayın

Tüm yıl boyunca indirimleri takip edin ve yıl boyunca kime ne hediye almak istediğinizin bir listesini yapın. Hoşunuza giden şeyler gördükçe doğum günleri, yıl dönümleri ve özel günler için stoklayın.

  1. İkinci El Diyip Geçmeyin

Bir kadının eskileri, başka bir kadının vazgeçilmezleri olabilir. Bu durum bütünüyle zevk meselesi. Giymekten sıkıldığınız elbiseleri dostlarınızla değiş tokuş yapabilirsiniz.