Hamilelik belirtileri ilk haftada farklı şekillerde ortaya çıkabilir. ‘Yüksek Topuklar’ kadın sitesi olarak hamilelik belirtileri hakkında kapsamlı bir haber hazırladık. İlk haftadan sonraki haftalara kadar olan süreçte hamilelik belirtilerini öğrenebilirsiniz ancak unutmayın, her anne adayında farklı belirtiler olabilir.

  • Adet gecikmesi olabilir

Hamilelik belirtileri arasında en yaygını, adet gecikmesidir. Eğer, her zamanki tarihinizde adet olmamışsanız, bunu bir hamilelik belirtisi olarak kabul edebilirsiniz. Ancak, genelde adet düzensizliği problemi yaşıyorsanız; bu sizin için kesin bir belirti olmayabilir.

  • Sık sık idrara çıkabilirsiniz

Hamileliğin ilk günlerinde ve devamında sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyabilirsiniz. İdrar renginde koyuluk gibi bir değişim olabilir. Tuvalete gittiğinizde normalden az miktarda idrar yapabilirsiniz ama bunun gün içindeki sıklığı değişir hatta gece uykunuzdan uyandırabilir.

  • Mide bulantısı olabilir

Özellikle hamileliğin ilk aylarında sabah mide bulantıları olabilir. Bazı kadınlar bu dönemde yoğun bir kusma isteği duyar, bazı besinlerin kokusuna dahi dayanamaz. Eğer, mide bulantısı ve kusma isteği yaşıyorsanız, bu bir hamilelik belirtisi olabilir. Ayrıca, midede yanma ve ekşime gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

  • Memelerde hassasiyet görülebilir

Hamileliğin ilk haftasında memelerde hassasiyet, yürürken veya koşarken ağrı hissetmek, göğüslerde büyüme gibi belirtiler görülebilir. Süt bezleri büyümeye başlar ve hamileliğin son haftasına kadar gelişimlerini sürdürür. Bazı kadınlarda meme ucu rengi koyulaşabilir, bunu da bir hamilelik belirtisi olarak görebilirsiniz.

  • Yorgunluk hissedilebilir

Hamilelik belirtileri ilk haftasında özellikle baş ağrısı, yorgunluk, uyku hali görülebilir. Normalde kendinizi enerji dolu hissederken, bitkin ve yorgun hissediyorsanız hamilelik belirtisi olabilir. Erken uyumak, sabah geç saatlere kadar yatakta kalmak isteyebilirsiniz.

  • Baş dönmesi olabilir

Filmlerden bilirsiniz: Hamile olduğundan habersiz kişinin bir anda başı döner ve bayılır. Soluğu hastanede alırlar ve büyük bir hastalık haberi beklerken hamile olduğunu öğrenir. Bu çok klasik bir sahnedir ama doğrudur: Özellikle hamileliğin ilk haftalarında baş dönmesi olabilir, bayılma yaşanabilir. Çünkü, uterus şişerek bacaklara baskı yapar, kan dolaşımını yavaşlatır ve tansiyonunuz düşebilir.

  • Bazı yiyeceklerden tiksinebilirsiniz

Hamilelikte koku hassasiyeti çok yaygın görülür. Normalde çok sevdikleri yiyeceklerden hamilelik döneminde tiksinen birçok kadın vardır. Özellikle, yumurta, balık, süt, yoğurt gibi kokusu baskın besinlere karşı bir tiksinme hissedebilirsiniz. Kusma isteği veya mide bulantısı yapabilir.

  • İştahınız açılabilir

Bazı kadınlarda hamileliğin ilk haftasında bile iştah açılması ve bazı yiyecekleri aşırı derecede yeme isteği doğabilir. Örneğin, gecenin bir vakti canınız domates isteyebilir ve eğer evde yoksa, kendinizi mutsuz hissedebilirsiniz. Hamilelik belirtilerinden iştah açılmasına karşı hazırlıklı olmanızda fayda var.

  • Bel ve karın ağrısı olabilir

Hamilelik belirtileri ilk haftada bel ve karın ağrısı meydana gelebilir. Vücuttaki hormonal değişimler ve bebeğin oluşum süreci bu ağrıları tetikleyebilir. Bu tür durumlarda sakince bir yere uzanmak ve ağrının hafiflemesini beklemek uygun olacaktır. Lütfen, bu süreçte karın ağrısını gidermek için ağrı kesici ilaç veya sıcak su torbası kullanmayın.

Hamilelik belirtilerinin hepsini veya birkaç tanesini görebilirsiniz. Hızlıca hamilelik testi yaptırmak istiyorsanız, size en yakın sağlık kuruluşuna gidip kandan hamilelik testi yaptırabilirsiniz.

‘Yüksek Topuklar’ kadın sitesi olarak, keyifli bir hamilelik süreci diliyoruz.