Aslında amacınız sadece seks yapmak ve bedensel bir rahatlama sağlamak değilse, bence de ilk gece seks yapmak akıllıca değildir. Bunun öyle namusla falan ilgisi olduğunu düşündüğümden değil, ertesi gün pişmanlığı yaşamanızı engellemenin en mantıklı yolu olduğuna inandığım için!

 

Prof. Robert Seymour, matematiğin bir dalı olan Oyun Teorisi’ni kullanarak, kadın-erkek ilişkisini incelemiş. Doğru eşi bulmak için bir test olan bu model; tarafların karşılıklı ödünler vererek ilişkiyi devam ettirdiği tezini ortaya koyuyor.

 

Tezin iddiası ise şunun üzerine kuralı: Evliliğe yatkın olmayan erkekler, flört oyunundan daha çabuk ayrılma eğilimine sahipler. Evlilik tercih eden erkekler ise beklemeyi, sabretmeyi biliyorlar. Yani pes etmeyen erkek, ideal eş olma potansiyeli taşıyor.

 

Profesör Seymour, seksi ertelememiz gerektiğini söylüyor. Erkek bekliyorsa, mutlu sona daha fazla yaklaşıyorsunuz demektir.

 

Peki neden böyle bir davranış avantajlı duruyor? Belki de süreç uzadıkça merak artıyordur. Arzulamak ve ulaşamamak tutkuları harekete geçiriyor olmalı. Çünkü aşkın dibi cinsellik ve ten uyumuyla bezeli, tutku ise daha büyük bir bağlantıya neden oluyor. Mantıklı sebep bu olabilir!

 

Benim ilk gece seksten uzak durmanızı tavsiye etmemin sebebi, pek çok kadının bununla ilgili yaşadığı hayal kırıklığına dayanıyor. Bir iki buluşma, en azından karşınızdaki kişinin karakteri ve tavrı için biraz ipucu elde etmenizi sağlar. Sonradan “lanet olsun neden o adamla yattım ki!” demenize engel olur.

 

Ertesi sabah ortadan kaybolan adamları hayatınıza boşuna sokmamış olursunuz. Ancak niyetiniz seks odaklı bir şey yaşamaksa, buyurun içinizden geldiği gibi yaşayın bence hiç itirazım yok! Yeter ki, arkasına önüne beklentiler, sevgiler koymayın; bu ancak üzülmenize neden olur.

 

Peki, ilk buluşmada sevişen ve ilişkisini yürüten çiftler yok mu? Var! Olmaz mı? Ben ya olmazsa kısmı için ufak bir frene basma oyunu öneriyorum. Kimse o gece sevişmedi diye ölmez. Biraz sıkın dişinizi, en azından ertesi gün aranıp aranmayacağınıza bakın. Elbette aradığınız bir ilişkiyse… Ancak bütün bunları yapıp, yine de bir ilişki yaşayacağınızı kimse garanti edemez…

 

Aşk; biraz şans, biraz akıl ve en çok yürek işi….

 

Candan Ünal

 

Yüksek Topuklar Aşk & İlişkiler Editörü

 

candan.unal@yuksektopuklar.net

 

Twitter: @candanunal

 

Facebook: www.facebook.com/candanunalaskveiliskiler

 

*Tüm hakları Yüksek Topuklar.net’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.