Eşinle birbirinizi maniple ettiğinizin farkına varmadan yıllar boyu böyle devam edebilirsiniz. Ancak sen artık bir şeylerin yolunda gitmediğini hissetmeye başlamışsın. Bu noktaya dikkatlice düşünmek gerekiyor.

 

Evlilikler bir müddet sonra birbirinin her şeyi olmak haline gelir. Annesi, babası, evladı, arkadaşı, sevgilisi… Bu da doğaldır çünkü iki insanın bütünleşmesini sağlar.

 

Ancak bu ilişki manevi olarak böyle hissettirmeye gebe olsa da, davranış biçimleri de ilişkinize yerleştiğinde, ortada sıkıntı var demektir. Anne-oğul ilişkisine dönmüş bir evlilik, sağlıklı değildir. Hep yaramaz çocuk ve affeden anne sembolü, ilişkinin artık biçim ve kıvam değiştirdiğini gösterir.

 

Zaman içinde birbirinize olan saygınız da biter. Zaten güvenin kalmadığı yerde, artık saygı bavul topluyordur. Bu yüzden önünde iki yol var gibi görünüyor. Ya eşinle birlikte her şeyi sil baştan yapılandırır ve birbirinize yeniden aşık olursunuz; ya bu ilişkiyi henüz tabaklar havada uçmuyorken bitirirsin.

 

Yüreğinden geçenlerin doğruluğunu ne ben bilebilirim, ne başkası… Neden gitmek istediğinin gerçek cevabı yüreğindedir. Ancak bence asıl sorulması gereken neden gitmek istediğin değil, neden kalmak istediğindir. Ona cevap bulursan, daha rahat karar verebileceğini düşünüyorum.

 

Sevgilerimle

 

Candan Ünal

 

Yüksek Topuklar Aşk & İlişkiler Editörü

 

candan.unal@yuksektopuklar.net

 

Twitter: @candanunal

 

Facebook: www.facebook.com/candanunalaskveiliskiler

okur mektubu

 

 

6 yildir evliyim , esimin sürekli psikolojik problemleri vardi.Sorunlarin kaynagini ben bile cözemedim ama sürekli yardim ettim. Bir süre sonra kendimde de psikolojik sorunlari farkettim. Esimin yanlis kararlari ve sonrasindaki sorunlar iliskimizi yipratti ve ondan sogudum. Onunla iliskiye bile girmek istemiyorum.Bir karar asamasindayim ve is nedeniyle baska bir ülkeye gitmek istiyorum.Acikcasi ben bu karari ondan uzaklasmak icin mi yoksa gercekten is icin istiyorum bilmiyorum.Ayrilmak istegimi söyledim ona karsi hislerimin bittigini söyledim ama o beni birakmak istemiyor . Ona karsi güvenimi yitirdim, beni aldatmasindan degilde, bana verdigi sözleri yerine getirmemesinden kaynaklaniyor.Kendimi onun annesi ,o da yaramaz cocuk gibi hata yapilinca affetmemi bekliyor. Hep destek vermemi istiyor ama bende cok yoruldum.