İlişkinizde duygusal tacize uğruyor ve kurban ediliyor olabilirsiniz. Yaşadığınız ilişkide duygusal tacize uğradığınızın farkında olmayabilirsiniz. Eşinizin veya partnerinizin sizin arkanızdan kötü konuştuğunu biliyorsanız, bunun duygusal taciz olduğunu da bilmelisiniz.

 

İnsanların yanında sizi aşağılayacak şekilde konuşuyorsa, bu da tacize girer. Eşiniz size ait bir mala kasten zarar veriyorsa, bu da tacizdir.

 

İlişkide duygusal taciz varsa, sevgi düşmanlığa dönüşmüş demektir.  Özellikle sorunlu dönemlerde bu durum daha çok ortaya çıkar. Evlilik sorumluluğunun fazla geldiği dönemlerde, eşlerden biri işsiz kaldığında, iş yerinde baskı altında olduklarında, yani her başları sıkıştığında duygusal tacizin dozu artar.

 

Duygusal tacizin altında yatan neden aşağılık kompleksidir. Çiftlerden biri daha başarılı olursa, daha çok sevilirse veya herhangi bir konuda daha iyi duruma geçerse; duygusal tacizin boyutu artacaktır. Çocuklukta edindikleri, öğrendikleri davranış biçimlerini büyüdüklerinde de kullanırlar.

 

Uzun süren kavgalar, günlerce süren küslükler, karşı tarafı cezalandırma niyetiyle yapılan davranışlar… Hepsi duygusal tacize girer ve sizi sömürmeye başlar.

 

Ancak tacizi uygulayan kadar, tacize maruz kalanın da sorunlarını düşünmeleri gerekir. Çocukken çok kızılan veya eleştirilen çocuklar, özellikle kız çocukları; söz dinlerlerse daha çok sevileceklerine inanırlar. Bu psikolojik bilinçaltı inanışı büyüdüklerinde ilişkilerine yerleşir.

 

Bu yüzden, eşleri tarafından tacize uğrayan pek çok kadın, kırılır, üzülür, incinir ama seslerini çıkarmazlar. Hatta bu durumu normal olarak değerlendirirler çünkü muhtemelen kendi ailelerinde de duygusal taciz yaşanmış ve kendi ebeveyni de susarak dayanmıştır. Bunun doğru bir davranış biçimi olduğunu varsayar.

 

Daha vahim olanı ise; pek çok insan ilişkisinde bir takım sıkıntılar olduğunu, kurban edildiğini, duygusal tacize uğradığını bile bile, yalnız kalmaktansa ilişkiyi sürdürmeyi tercih eder.

 

İlişkinizde kurban olmayın! Olayların, durumun farkına varın. Kendinize profesyonel yardım alın çünkü bu tarz ilişkilerden tek başınıza çıkmanız mümkün olmayacaktır.

 

Candan Ünal

 

Yüksek Topuklar Aşk & İlişkiler Editörü

 

candan.unal@yuksektopuklar.net

 

Twitter: @candanunal

 

Facebook: www.facebook.com/candanunalaskveiliskiler

 

*Tüm hakları Yüksek Topuklar.net’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

[iframe width=”420″ height=”315″ src=”http://www.youtube.com/embed/DGHkhFzZKXQ” frameborder=”0″ allowfullscreen]