İlişkinizde neyi, nasıl yaşadığınızı fark etmeniz, içinde bulunduğunuz durumu anlamanız, yaşadığınız ilişkinin gerçeği ile yüz yüze gelmeniz gerekir.

Yalnız kalmak, yalnız ölmek, hayatla başa çıkamamak gibi korkular yüzünden devam eden milyonlarca ilişki var. Sizin ilişkiniz de bunlardan biri mi? Sadece sonrasını bilemediğiniz için bir ilişkiye devam ediyor olabilir misiniz?

Öncelikle sağlıklı bir ilişkinin diyalog üzerine kurulduğunu bilin. Yetişkin ve sağlıklı bir ilişkinin temeli, öncelikle iyi arkadaş olabilmeyi getirir. Sevdiğiniz kişiyle sohbet edebilmeniz, ilişkiniz ve diğer konular hakkında konuşabilmeniz, paylaşabilmeniz önemlidir çünkü bu birbirinize güvendiğinizi gösterir. İçinde güven olmayan bir ilişki, temeli sağlam olmayan bina gibidir.

Ayrıca sadece konuşmanız değil, dinlemeniz de önemlidir. Sevdiğiniz kişi sizi dinliyor mu gerçekten? Veya siz onun ne dediğini anlıyor musunuz? Anlatmak ve anlamak, ne söylendiğini, ne anlatılmaya çalışıldığını fark etmek gerekir. Onun duygularını, sizin duygularınızı doğru algılamak, bir ilişkinin önemli ayaklarından biridir.

Zaman zaman birbirinizle oturup ilişkiniz hakkında konuşmanız, beklentileriniz, nerden nereye geldiğiniz ve birbirinizden istedikleriniz hakkında dürüst etmeniz önemlidir.

Problemlerin üstünü örtmek ve ertelemeye çalışmak da, sağlıksız bir ilişkiye doğru sürükler sizi. Olayları olduğu zaman içinde çözüp, affedip, temizleyip kurtulamazsanız, içinizde biriken bir çöp kutusuyla yaşamaya başlarsınız ve ağzınızı her açtığınızda o çöpün kokusu ortaya saçılır.

Sağlıklı bir ilişkide dengeyi kurmak da çok büyük önem taşır. Her iki tarafında birbirlerini hayatın merkezi haline getirmemeleri, kendi yaşamlarına devam edip var olmaları, ilişkinin sağlıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlar.

Unutmayın ki; ilişkiler büyümek ve gelişmek, birlikte öğrenmek ve paylaşarak mutlu olmak için yaşanır. Karşılıklı eziyet çektiğiniz ve çektirdiğiniz bir ilişki sağlıklı olamaz. İlişki içinde çiftler değişir, duyguları, fikirleri değişir çünkü hayat bizlerin değişimi üzerine kuruludur.

Sizi çökerten, gerileten, ilerlemenizi engelleyen, sizinle birlikte yürümeyen, sizi beslemeyen ve sizin de beslemenize izin vermeyen, paylaşımları eksik ilişkiler; sadece “seviyorum” bahanesi altına gizlenir ve sizin daha mutsuz bireyler olmanıza sebep olur.

Daha iyi ve daha güzel ilişkileri hak ediyorsunuz. Kendiniz için en iyi kıyafeti, en iyi eğitimi, en iyi işi, en iyi makyaj malzemesini veya yemeği istediğiniz gibi, ilişkinizde de olabileceğin en iyisini isteyin. Ve ilişkinize doğru gözlerle bakmayın öğrenin.

İlişkilerde yapılan hataları okudunuz. İlişkiler hakkında diğer yazılarımızı okuyun:

İlişkide üzülmenizi engelleyecek davranışlar

Aşk hayatınızı değiştirecek öneriler

Erkekleri aldatmaya iten nedenler