gorunmezlikkkk12ekimmmİkili ilişkilerde çok sık yaşanan durumlardan biri de, hayata bir çift olarak devam etmenize rağmen, yalnız hissetmenizdir. Sanki görünmezmiş gibi davranan bir eşiniz, partneriniz varsa, bunu düzeltmenin yolu yine sizden geçiyor.

Bir ilişki içinde kendinizi yokmuş gibi hissediyorsanız, sürekli yalnızlık duygusu yaşıyor ve varlığınızın kabul görmediğini hissediyorsanız, şimdi değişime gönüllü olmalısınız. Bunun ilk yolu şunu kabul etmektir: Herkesin görünmez olduğu yerler, kişiler ve durumlar vardır. Peki, siz hangi alanda görünür olmak, varlığınıza saygı duyulmasını istiyorsunuz? Eğer gerçekten o durumları tespit ederseniz, sorunu çözmek daha kolay olacaktır.

Kendinizi iyi tanıyor musunuz? Bu soruya içten ve dürüst cevap vermeniz gerekiyor. Genç yaşlarda sevdiğiniz kişiyle bu hayat yoluna çıktığınızda, neden o merdivenleri çıkmış gibi duruyor ve siz arkada kalmış hissediyorsunuz? Gerçekten aranızda bu kadar merdiven var mı? Yoksa siz sadece onun arkasında, hem de tam arkasında durup, sadece bir gölge gibi onu takip mi ediyorsunuz?

O zaman ilk sırada kişisel gelişimi güçlendirmek duruyor. Ancak bu durum, gördüğünüz her kişisel gelişim kitabını okumanızla çözülmeyecektir. Elbette gerçekten işe yarayan kitaplar var. Onları okuduğunuzda da mutlaka faydası olacaktır. Ancak en önemli adım, kendinize karşı dürüst olup, neden geri planda kaldığınızı ve kimliğinizi bu derece ezik bir hale dönüştürdüğünüzü fark etmenizdir. Bunun yolu da, sevdiğiniz ve ilgi duyduğunuz alanlarla ilgilenmeye başlayarak değişebilir. Kötü düşüncelerden, kendinizi yok saymaktan ve mutsuzluktan, zihninizi güzel olana, mutlu olana ve sevdiğiniz şeylere döndüreceksiniz. ÇÜNKÜ HAYATIN MERKEZİ SİZSİNİZ, BAŞKASI DEĞİL!

Sevdiğiniz şeyleri yapmak, kendinize olan güveninizi geliştirir. Ardından vücudunuzu gözlemleyin. Acaba beğenmediğiniz vücudunuz mu? Kendinizi böyle bir kompleks içinde hissediyorsanız, o zaman değişim için kendinize şans tanıyın ancak burada önemli bir nokta var. Sağlıklı ve düzgün bir fiziğiniz varken, içinde bulunduğunuz ruhsal haliniz sebebiyle de böyle düşünüyor olabilirsiniz. Bir beslenme uzmanına, spor hocasına ve bir terapiste gitmek, estetik cerraha gitmeden önce yapılması gerekendir.

Kendinizi yenilemek için daha ucuz yöntemlerden biri, gardırobunuzu elden geçirmek ve yeni bir stil oluşturmaktır. Kendinizi gizlemekten vazgeçmeli ve öne çıkarak, dişiliğinize ve kişiliğinize uyan bir stile sahip olmanızı sağlayacak bir danışmanla da görüşebilirsiniz.

Kendinizi bir gruba dahil etmek için sakın beklemeyin. Bir kitap okuma kulübü, nakış kulübü, satranç. Kulübü, ahşap boyama, her ne olursa olsun, yeni insanlarla iletişim kuracağınız ve kendinize sosyal bir çevre yaratacağınız bir gruba dahil olmalısınız. Bu sizin güveninizi tazeleyecek ve daha mutlu insanlarla iletişime geçmenizi sağlayacaktır.

Yardım etmek, insanın hayata karşı daha mutlu olmasını sağlar. Mutlaka maddi destek olmak zorunda değilsiniz. Pek çok yardım derneğinin orada gönüllü çalışacak insanlara ihtiyacı var. Haftada birkaç saat yakınınızdaki bir yardım kuruluşuna gidip ne yapabileceğinizi sorabilirsiniz.

Şu ana kadar anlattıklarım sadece sizi ilgilendiriyor farkındaysanız. Çünkü bir ilişkide görünür olmak için, önce kendinize görünür hale gelmeniz gerekiyor. İlişkinizde biten iletişimi tekrar düzenlemek için, eşinizin de sizi ciddiye alması için, sizin önce kendinizi ciddiye alıp, varlığınızı kendinize kanıtlayıp, ne kadar özel ve değerli olduğunuzu kabul etmeniz gerekiyor. Siz mutlu olmaya başladığınızda, farkında olmadan sözcükleriniz, davranışlarınız ve etrafınıza yaydığınız enerji değişir. Gözlerinizin ve saçlarınızın parladığını, cildinizin güzelleştiğini çevrenizdekiler fark eder. Görünmek için, önce mutlu olmayı seçin ve kendinizi sevin, değer verin. Bunlar olmadan, yani siz tüm varlığınızla hayattaki yerinizi bulmadan, sorunları çözmek için attığınız adımlar, genellikle sonuç vermeyecektir. KENDİNİZİ SEVİN VE DEĞER VERİN!

Candan Ünal

Yazar& İlişki Danışmanı

candan.unal@yuksektopuklar.net
Twitter: @candanunal
Facebook: www.facebook.com/candanunalaskveiliskiler
*Tüm hakları Yüksek Topuklar.net’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

CANDAN ÜNAL’IN İLİŞKİLER HAKKINDAKİ TÜYOLARINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!