KAGİDER’in 15’inci kuruluş yıldönümü düzenlenen özel bir gala gecesi ile kutlandı. Kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının lider ve temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda iş insanının katıldığı gecede KAGİDER’in iş ortağı Garanti Bankası’na ve kuruluşundan bu yana görev alan başkanlarına teşekkür seremonisi düzenlendi. Gecede ayrıca 15’inci yıla özel olarak Wise TV tarafından hazırlanan belgeselin gösterimi ve gazeteci Elif Ergu’nun kaleme aldığı “İlham Veren Kadınlar” kitabının tanıtımı yapıldı.

KAGİDER’in 15. kuruluş yıldönümü

8 Aralık 2017, İstanbul. Kadın girişimciliğinin gelişmesini desteklemek ve Türkiye’de kadının konumunun güçlendirilmesine katkıda bulunmak üzere 2002 yılında kurulan Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) 15’inci yaşını 7 Aralık Perşembe akşamı İstanbul Raffles Otel’de düzenlenen gala gecesi ile kutladı.

Kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yanı sıra kadın sorunlarına duyarlıklarıyla öne çıkan Mercedes, Coca Cola, Eczacıbaşı Esan, Ford Otosan, Kazancı Holding gibi şirketlerin yöneticilerinin ve çok sayıda iş insanının katıldığı gecede açılış konuşması KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Sanem Oktar tarafından yapıldı.

Sanem Oktar: ‘Kadın ve girişimci kelimelerini bir araya getirdik’

Gala gecesinin açılışında bir konuşma yapan KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Sanem Oktar derneğin 300’e yakın üyesine özveri ve şevkle yaptıkları çalışmalar, paydaşlarına ise verdikleri güçlü destek nedeniyle teşekkür etti. Oktar şunları söyledi:

“Dernek olarak geride bıraktığımız 15 yılda pek çok ilke imza attık. Binlerce, on binlerce kadının hayatını değiştiren projeleri hayata geçirdik. İnanıyorum ki önümüzdeki dönemde topluma vurduğumuz olumlu damga daha da büyüyecek ve güçlenecek. KAGİDER’in Türkiye’ye verdiği çok önemli bir hizmet var ki, bence en önemli başarılarımızdan biri olmuştur. Türkiye’de girişimcilik kavramının öneminin yeni yeni anlaşılmaya başlandığı bir dönemde biz ‘kadın’ ve ‘girişimci’ kelimelerini bir araya getirdik. Kadının iş dünyasının önemli bir parçası olduğu gerçeğini ve kadının birikimi, enerjisi ve potansiyeli olmadan, kadının istihdama katılımı olmadan Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasının gerçekleşemeyeceğini toplumun gündemine bir daha çıkmayacak şekilde yerleştirdik.”

Oktar sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kamuyla yürüttüğümüz çalışmalar, çeşitli projelerde birlikte çalıştığımız, ülkemizin ve dünyanın önde gelen şirket ve kuruluşları, sinerji yarattığımız sivil toplum kuruluşları KAGİDER’in faaliyetlerinin çok önemli bir parçasıdır. Bugün cinsiyet eşitliği konusu pek çok şirket ve kuruluşun gündeminde en üst sıralarda yer alıyor ve bunların sayısı her gün artıyor. Toplumdan aldığımız bu güçlü destek olmasaydı bugünkü konumumuzda olamazdık.”

Meltem Kurtsan: ‘Dileğim, fırsat eşitsizliğinin sıfırlandığı bir dünya düzeni’

Sanem Oktar’ın açış konuşması ve KAGİDER’in uzun yıllardır iş ortağı Garanti Bankası için düzenlenen teşekkür seremonisinin ardından gecenin onur konuğu olarak kürsüye davet edilen Kurucu Başkan Meltem Kurtsan ise şu görüşleri dile getirdi:

“Biz bir avuç kadın; gönlümüzü, maddi manevi birikimlerimizi ortaya koyduk ve çok ama çok çalıştık. Kendi işlerimizi aksatmamak için sabahın kör şafaklarında buluştuk. Omuz omuza verince nice güçlüklerin üstesinden gelinebileceğini ve de el ele verildiğinde ne kadar hızlı yol alınabildiğini şaşkınlıkla izledik. Bugün KAGİDER 15. yılında 5. başkan dönemini yaşıyor. Her başkan başarı çıtasını bir üst seviyeye taşıdığına göre demek ki KAGİDER bir şeyi daha başardı: Sürdürülebilirliği. Dileğim; kadınlar ve erkekler arasındaki fırsat eşitsizliğinin sıfırlandığı bir dünya düzeninin oluşması.

15. yıla özel ‘İlham Veren Kadınlar’ kitabı ve belgesel tanıtıldı

KAGİDER gala gecesi daha sonra, 15’inci yıla özel olarak Wise TV tarafından hazırlanan ve derneğin 15 yıl boyunca gerçekleştirdiği çalışmalara tanıklık eden belgesel gösterimi, kuruluşundan bu yana görev alan başkanlara teşekkür seremonisi ve gazeteci Elif Ergu’nun kaleme aldığı “İlham Veren Kadınlar” adlı kitabın tanıtımı ile devam etti. Gece Aysun ve Ali Kocatepe konseri ve DJ performansı ile sona erdi.