Ihlamur çayının muhteşem faydalarını öğrenin!

Havaların soğumasıyla grip, nezle gibi soğuk algınlığı belirtileri ortaya çıkmaya başladı. Bu belirtileri ortadan kaldırmak için şifa kaynağı ıhlamurdan faydalanabilirsiniz. Ihlamur, soğuk havalarda bizi hastalıklara karşı korumakla kalmaz, sağlığımız için daha birçok fayda sağlar. İşte ıhlamur çayının muhteşem faydaları

Ihlamur çayı soğuk algınlığına iyi gelir

Ihlamur, özellikle kış aylarında sık görülen soğuk algınlığına karşı doğal bir ilaçtır. Vücut direncini artırarak grip ve nezle gibi hastalıklarla savaşmanıza yardımcı olur.

Ihlamur çayı öksürüğü keser

Bir türlü geçmek bilmeyen öksürüğünüz varsa ılık bir fincan ıhlamur çayı size iyi gelecektir. Ihlamur çayı, öksürüğe neden olan bakterileri vücuttan atar ve solunum yollarının rahatlamasını sağlar. 

Ihlamur çayı metabolizmayı güçlendirir

Ihlamur, metabolizmayı güçlendiren bir bitkidir. Vücut direncini artırır, kan dolaşımını hızlandırır. Kış aylarında çok üşüyen biriyseniz, üşümenizi ıhlamurla azaltabilirsiniz.

Ihlamur çayı solunum yolu hastalıklarına iyi gelir

Nefes açıcı özelliğe sahip ıhlamur bronşları yumuşatır ve rahatlatır. Astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına iyi gelir. Astım ataklarını hafifletir.

Ihlamur çayı mikropların vücuttan atılmasını sağlar

Ihlamur çayı, terle birlikte hastalıklara neden olan mikropların vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bu özelliği ile ateş düşürücü etki de gösterir.

Ihlamur çayı sindirimi sistemini düzenler

Ihlamur, sindirim sistemini destekler, kabızlığa iyi gelir, hazmı kolaylaştırır. Aynı zamanda mideyi güçlendirerek, mide problemlerini hafifletir.

Ihlamur çayı gözlere iyi gelir

Ihlamur çayı, göz sağlığı için de son derece faydalıdır. Gözlerin yorgunluğu alır, göz çevresindeki bakteri ve çapakları temizler, göz altı morluklarını hafifletir. Demlediğiniz ıhlamur çayını ılıdıktan sonra pamuk yardımıyla gözlerinize uygulayabilirsiniz.

Ihlamur çayı saçlar için faydalıdır

Ihlamur çayı, saçları kuvvetlendirir, saç derisinde meydana gelen kaşıntı ve dökülmeyi ortadan kaldırır, rahatlama sağlar. Saç dökülmesini de azalttığı görülmektedir.

Ihlamur çayı cilt lekelerini hafifletir

Ihlamur çayını cilt lekelerine düzenli olarak sürmek, lekelerin hafiflemesine yardımcı olur. Ayrıca, ciltteki kırışıklıklara iyi gelir, yaşlanmayı geciktirir.

Ihlamur çayı sakinleştirici özelliğe sahiptir

Ihlamur çayı, sinir sistemini destekler, rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliğe sahiptir. Strese iyi gelir, stresin yol açtığı rahatsızlıkları önler. Uykusuzluk, yorgunluk, depresyon ve kaygı gibi durumlarda vücudu ve zihni rahatlatır, daha kolay uyumaya yardımcı olur.

Ihlamur çayı nasıl demlenir?

Ihlamurun hem çiçeğini hem de yaprağını demleyerek içebilirsiniz. 1 tutam ıhlamurun çiçeğini ve yaprağını bir bardak sıcak suya ekleyin. Bardağın ağzını kapatarak 10 dk demlenmesini bekleyin, ardından süzün. Dilerseniz, içerisine bal, zencefil, tarçın veya limon ilave ederek çayın etkisini artırabilirsiniz.

Ihlamuru her zaman taze olarak tüketin, kaynatmayın ve sıcak suda çok bekletmeyin. Kaynattığınız takdirde, ıhlamurun içerisindeki vitamin ve mineraller kaybolur, tam fayda sağlayamazsınız. Ayrıca, demleme işlemini de bir seferlik yapmaya özen gösterin.

Ihlamur çayı günde kaç bardak içilmeli?

Ihlamur çayını günde 3 fincandan fazla tüketmemeye özen gösterin.

Ihlamur çayı zayıflatır mı?

Ihlamur çayını, öğün aralarında aç karna tüketirseniz zayıflamanıza yardımcı olur. Açlık krizlerini önler, tokluk hissi verir. İçeriğindeki bileşikler sayesinde, detoks etkisi yaratır. Vücuttaki fazla tuzu, yağı ve suyu dışarı atmanızı sağlar.

Ihlamur çayının faydalarını öğrendiniz.

Yorum Yapın