Her evlilik badireler atlatır. İnan, ihanetin bulaşmadığı çok az insan ve evlilik kaldı. Bu olay nerdeyse yoldan çevirdiğin 10 kişiden 7’sinin başına geliyor.

Elbette sana, başını ey, kaderine katlan demiyorum. Ancak eşini sevdiğini söylediğin için, herkesin hayatında hata yapma hakkı olduğunu ve bazen bir musibetin, bin nasihatten iyi olduğunu düşünüyorum.

Bazen hepimiz yanlış yollara sapabiliriz. Konu ihanet olunca, erkeklerin bu yola fazlasıyla kaydıkları da bir gerçek. Bunu alışkanlık haline getirmiş, hayatını ihanetle geçiren bir adam olduğunu zannetmiyorum. Zaten öyleyse, merak etme çekirge fazla sıçrayamaz.

Affettiğine göre, artık bu konuyu kapatmalısın. Temcit pilavı gibi, bunu karşındaki kişinin sürekli önüne getirirsen, sonunda yine aynı yola ellerinle sürüklemiş olursun. Anlattıklarından yola çıkarak, eşinin bir macera yaşadığını fakat pişman olduğunu düşünüyorum. Sanırım yaşınız da genç, bu da her ikiniz için yanlışa sürüklenmesinin kolay olduğunu gösteriyor. İnsanlar hata yaparak doğruyu öğreniyorlar.

Senin yapman gereken, öncelikle artık bu konunun üstüne sünger çekmektir. Zaten bence o, yeterince vicdan azabı duymuş ve ortalığı toparlamak için elinden geleni yapıyor. Sana, ihanetin acıtmadığını söyleyemem. Mutlaka kalbinde iz bırakır, canını yakmıştır ancak ölenle, olana çözüm yok. Yaşanmış ve bitmiş!

Kendini sürekli bu konuyla meşgul edersen, ister istemez kendi ruh sağlığını bozarsın. Bu da sonunda eşine, çocuğuna yansır. Hiç bu tarafa yönelme. Ailenle geçen güzel günlerin tadını çıkar.

Sevgili Kardeşim, bu dünya aslında öyle kısa ve zaman öyle çabuk geçiyor ki; döndüremeyeceğimiz olaylar için üzülmek, sadece hayatımızı zehir etmemize sebep oluyor. Bununla başa çıkmanın kolay olduğunu söylemiyorum ama Allah başka kederler vermesin. Şöyle düşün, bu yüzden ailesi parçalanan, ortada kalan insanlar var. Senin eşin en azından yaptığı hatayı anlamış. Biliyorum, neden bunun bedelini sen ödeyeceksin diye düşünüyorsun ama şu anda başka bir çözüm var mı?

Ya çekip gideceksin, bu evlilik bitecek; ya affetme büyüklüğünü gösterdiğin için gerçekten affedeceksin. Olayı yaşanmamış varsayacaksın. Yoksa emin ol kendini de boşuna yiyip bitirirsin. Eğer tek başına altından kalkamayacağını düşünüyorsan, eşinle konuş ve bir evlilik terapistine gidin. Gerekiyorsa sen tek başına profesyonel yardım al. Ne yaparsan yap, bulunduğun konumdan çık, burası seni daha karanlık bir kuytuya taşır. Bunu atlatmak zorundasın. Beni haberdar et.

Sevgilerimle

Candan Ünal

Yüksek Topuklar Aşk & İlişkiler Editörü

candan.unal@yuksektopuklar.net

CANDAN SOHBETLERE YAZMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Yazılarınızı beğenerek ve mantıklı bulduğum için okuyorum. Sizden bana abla olarak yardımda bulunmanızı istiyorum.5 yıllık bir evliliğim ve çocuğum var. Esimin beni aldattığın 2 ay önce öğrendim ve öğrendiğim gün onların ilişkisi bitmiş ama ben halen daha kafamda kurgularla devam ettiriyorum. Eşim artık bittiğini, bir yanlış olduğunu ve ailesine artık yanlış yapmak istemediğini söylüyor. 2 aydır da çok değişti, evine ve ailesine zaman ayırıyor. 5 yıldır hiç olmadığı kadar yakın davranıyor. Bu hareketleri bile beni düşündürüyor. Ne yapacağımı bilemiyorum. Eşimi seviyorum ama onun beni sevip sevmediğini bilmiyorum. Sanki hep onu düşünüyor gibi geliyor. Bana yardım ederseniz sevinirim.

CANDAN SOHBETLERE YAZMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN