Genelde kadınlar tarafından utanılan ve saklanan bu problemin birçok çözümü olduğunu dile getiren Prof. Dr. Seçkin, idrar kaçırma, idrara sıkışma ve idrarla ilgili her türlü problemin yaşla, içilen içeceklerle, doğumla ilgili olduğunu söylüyor. İdrar kaçırmanın hiçbir yaşta normal kabul edilemeyeceğini söyleyen Prof. Dr. Seçkin, bu olayın tıbbi olarak davranışsal ya da ilaç ve cerrahi tedavi yollarıyla mutlaka çaresi olduğunu dile getiriyor.

 

Prof. Dr. Seçkin, hastalara ‘aniden sıkışarak tuvalete gidiyor musunuz, sıkıştığınızda tuvalete yetişmeden idrar kaçırdığınız oluyor mu, geceleri idrara kalkıyor musunuz, sık sık tuvalete gidiyor musunuz, günde 8’den fazla gidiyor musunuz’ gibi sorular sorarak bu problemi çözmeye çalıştıklarını dile getirdi. “Eğer bu sorularda birden fazla evet varsa, o halde idrar torbasıyla ilgili bir problem vardır. Bunun normal olmadığını bilen herkesin problemin çözümüyle ilgili yardım alması gerekir” dedi.

 

Prof. Dr. Bedreddin Seçkin, “Öyle şeyler oluyor ki hastalar aileleriyle, çocukları, eşleriyle birlikte gülmeleri mümkün olacak televizyon dizilerini, komedi dizilerini utançtan seyretmiyor. Çoğunlukla bu tür ameliyatlar ya da tedaviler sonrası düzelttiğimiz hastalar, en çok bu konuda bize teşekkür eder. Düşünün, bu bile hayat kalitesini ne kadar kötü etkilediğinin örneği.”

Prof. Dr. Bedreddin Seçkin idrar kaçıran kişilerde şu bulgular olduğunu söyledi: “Komşularına dahi gitmezler. Dışarı çıkmaları gerekiyorsa şayet, gidecekleri yerde yol boyunca nerede tuvalet var onu haritalandırır, bilirler. Sinemaya gitseler kapıya en yakın sıra başında otururlar, ‘her an dışarı çıkabilirim’ korkusuyla. Bir lokantada önce tuvaletin yerini öğrenir, oraya en yakın masada otururlar. İş yerinde keza öyle. Bu insanlar, normalde vücutlarının işleyişi için gerekli olan sıvı alımını evlerinin dışında oldukları saatlerde öylesine azaltır, keserler ki vücudun genel anlamda susuz kalması ve bundan zarar görmesi riskini taşırlar. Yaz-kış fark etmez, kaçırma olursa açık renkte belli olmasın diye koyu renk elbiseler giyerler. Terlerler ama su içmezler.”