Konuya böyle başlayınca, erkeklere saldıracağımı düşünüp şimdiden sinirlenenler olmuştur muhtemelen ama endişeye mahal yok! Başlık adamlar diye oluşturulsa da, hepimiz için geçerli bir konudan bahsedeceğim.


Ben artık içinden aşk geçen insanlar özlüyorum. Birbirinin yüzüne bakınca yanakları al al olan gençler, birbirlerine “bey ve hanım” diye hitap eden çiftler özlüyorum. Kaldı ki; ben daha kaç yaşındayım? Babamlar ne yapsın?


Peki hep böyle mi olacak? Her nesil kendi gençliğini, çocukluğunu mu özleyecek? Bu kadar geçmişi özlüyorsak, neden koşarak uzaklaşıyoruz tarihimizden?


Biz zaten alacakaranlık kuşağı çocuklarıydık, bir tuhaf yetiştirildik. Bir yanımız baskıdan, dayaktan, azardan kaskatı kesilirdi; diğer yandan hiç kimsenin sahip olmadığı özgürlüklerimiz olurdu. Mahalleden kimse görmesin diye, sevgilimizin arabasından neredeyse iki mahalle önce iner, dakikalarca yürürdük. Ona rağmen yakalanırdık ya, ona yanıyorum.


Telefonda tanışmak modaydı benim gençliğimde… Rastgele bir numara çevrilirdi, telefona çıkan bey ya da hanıma yanlış bir isim sorulur, bir şekilde konuşma başlatılırdı. Eğer kişi evli veya ilişkisi varsa, bu tarz olaylardan hoşlanmıyorsa, zaten kapatırdı. Yok konuşursa, eh o zaman hiç ummadığınız bir aşka doğru yelken açıyorsunuz demekti.


Sabaha kadar bitmek bilmeyen telefon konuşmalarının faturası elbette evin reisine gittiğinde kıyamet kopardı ama aşk her şeye değerdi!


O zamanlar içinden aşk geçen insanlar vardı.  İhanet, vefasızlık ve vazgeçişler bu kadar kolay yaşanmazdı. Evlilikler değerliydi, ilişkiler altın kıymetindeydi. Biriyle anlaşamayacağını hissediyorsan, onu kırmadan üzmeden ayrılmanın bir yolunu bulmak için geceler boyu uykusuz kalırdın. Şimdiki gibi mesajla ayrılmak yoktu.


Anlatması uzun sürer… Velhasıl içimizden aşk geçiyordu bir zamanlar bizim; şimdi ya biz eskidik, ya aşktan utanıyoruz. Ancak her durumda da içimiz çürüyor hepimizin….


Candan Ünal


Yüksek Topuklar Aşk & İlişkiler Editörü


candan.unal@yuksektopuklar.net


Twitter: @candanunal


Facebook: www.facebook.com/candanunalaskveiliskiler


*Tüm hakları Yüksek Topuklar.net’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.