Saçlarınızı kısacık kestirdiğinize pişman mısınız? Upuzun saçların moda olduğu bir dönemde, saçlarınızı hızlıca uzatmak istiyorsanız bu haberimiz tam size göre! En yakın arkadaşınız “Yüksek Topuklar” olarak sizlere hızlı uzayan saçlar için ipuçları sunuyoruz. Sağlıklı bir şekilde saçlarınızı uzatmak için hemen okumaya başlayın!

Saç derinize iyi davranın!

Sağlıklı ve hızlı uzayan saçlar için saç derisi çok önemlidir. Kuru, tahriş olmuş ve hassas bir saç derisi hızlı uzayan saçların en büyük düşmanlarındandır. Doğal yağlarla düzenli olarak bakım yaparak, bitkisel içerikli şampuan ve maskelerle saç derinizi şımartabilir, hızlı uzayan saçlara sahip olabilirsiniz.

Sağlıklı saçlar için sağlıklı beslenin!

Saçları, dıştan olduğu kadar içten de beslemek gerekir. Bakım ürünleri tek başlarına istenilen sonuçları vermezler. Bol su içmek, vitamin, mineral ve protein bakımından zengin besinler tüketmek, saç bakım rutinlerinizden biri olmalıdır.

Yatmadan önce saçlarınızı tarayın!

Saç derisinde bulunan doğal yağ, saçlara doğal bir bakım yapıyor ve saçları onarıyor. Yatmadan önce saçları nazikçe taramak, bu doğal yağı saç tellerine dağıtmanıza yardımcı olur. Böylece, saçlarınıza besleyici bir bakım yapmış ve hızla uzamalarını sağlamış olursunuz.

Yastık ve havlu seçimi önemli!

Pamuklu yastıklar sürtünmeyi artırarak saçlarınızın zarar verir. Saçlarda kopmalar meydana gelir ve sağlıksız bir görünüm oluşur. Pamuklu yastık kılıfları yerine, ipek yastık kılıfları tercih edin. Böylece saçlarınız gücünü kaybetmez ve sağlıkla uzar.

Klasik havlular, saçın nemini ve doğal yağını emer. Bu da saçlara zarar verir. Her zaman kullandığınız havluları bir kenara bırakın. Onlar yerine, bir tişört veya mikro fiber havlular tercih edin. Saçınıza zarar vermeden, nazik hareketlerle kurutun. Nemli ve doğal yağını kaybetmeyen saçlar daha hızlı uzayacaktır.

Saçları yıkamaya ara verin!

Saçları çok sık yıkamak, hem saç derisine hem de saç tellerine zarar verir. Saç derisinde bulunan doğal yağı yok eder ve saçların kurumasına neden olur. Bu da, saçlarınızın daha yavaş uzamasına yol açar. Saç yıkama rutininizi aralıklarla uygulayın. Saçlarınızın doğal yağıyla beslenmesine izin verin.

Doğal yağlardan faydalanın!

Saçlarınızı canlandırmak ve güçlendirmek için doğal yağlardan faydalanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, badem yağı gibi saç bakımında etkili olan yağlar, haftada birkaç kez düzenli olarak uygulandığında, saçları besler ve hızlı uzamasına yardımcı olur.

Saç derinize masaj yapın!

Kuru veya ıslak saç derinize düzenli olarak masaj yapın. Masaj, kan dolaşımını hızlandırarak saçların kökten beslenmesini sağlar. Böylece, saçlarınız daha hızlı uzar. Duş esnasında, şampuanınızı durularken saç derinize masaj yapabilirsiniz.

Duşu soğuk suyla sonlandırın!

Duştan çıkmadan birkaç saniye önce soğuk suyu açın ve saçlarınızı soğuk suyla durulayın. Bu sayede ısı nedeniyle yıpranan saçların önüne geçmiş olur ve nemin saçta kalmasını sağlarsınız. Ayrıca, saçları çok sıcak suyla yıkamak saçları hem yıpratır hem güçsüzleştirir.

Isı veren uygulamalara veda edin!

Saçlarınızın kısa sürede uzamasını istiyorsanız, saç düzleştirici, maşa veya fön gibi uygulamalardan uzak durmalısınız. Çünkü, yüksek ısı saçlara zarar verir ve yıpratır. Saç şekillendiriciler olmadan yapamıyorsanız, önceden saçlarınıza ısıdan koruyucu saç bakım ürünleri uygulayabilirsiniz.

Kırıklardan kurtulun!

Biliyoruz, saçlarınızın uzamasını istiyorsunuz. Bu yüzden, kestirmek sizin için neredeyse imkansız… Ancak saçların uçlarındaki kırıklar alındığında saçlar daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzar.

Hızlı uzayan saçlar için ipuçlarını öğrendiniz. Saç bakımı hakkında diğer yazılarımız:

Saçlara zarar veren alışkanlıklar

Elma sirkesiyle saçlarınızı güzelleştirin!

Saç dökülmesine evde çözüm