Hindistan cevizi yağı, cildi nemlendirmeden, çatlakları gidermeye birçok konuda faydası olan doğal yağlardan. Son yıllarda çok sık duyduğumuz Hindistan cevizi yağının sağlığa faydaları da oldukça fazla. Metabolizmayı hızlandıran Hindistan cevizi yağı zayıflama konusunda olumlu etkilere sahip. İşte Hindistan cevizi yağının muhteşem faydaları…

Hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir?

Hindistan cevizi yağı içerdiği yağ asitleri ve anne sütünde de bulunan laurik asit nedeniyle sağlık için önemli bir besindir.

  • İçerdiği laurik asit sayesinde antimikrobiyal özelliğe sahiptir. Bağırsaktaki zararlı mikropları temizler. Kolon kanseri riskini azaltır.
  • Hindistan cevizi tiroid fonksiyonlarını düzenler. Hatta tiroid problemlerinin iyileşmesine katkı sağlar.
  • İçerdiği yağ asitleri, beyin sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Alzheimer, Parkinson gibi pek çok sinir sistemi hastalığına karşı koruyucudur.
  • Kanser hücrelerinin büyüme ve gelişmesine engel olarak, kanser riskini azaltır.
  • Kötü huylu kolesterolü düşürür. İyi huylu kolesterolü yükselterek damar tıkanıklığı riskini azaltır, kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.
  • Antifungal etkisi sayesinde mantar hastalıklarını tedavi edici özelliği vardır.
  • Hindistan cevizi yağı, cildi nemlendirir, cilt üzerindeki mikropları yok eder, akne ve dermatit gibi cilt problemlerinin tedavisine yardımcı olur.

Hindistan cevizi yağı ile zayıflama

Hindistan cevizi yağında bulunan yağ asitleri, metabolizmayı hızlandırmaya ve yağ yakımına yardımcı olur. Yapılan araştırmalar, günde 1-2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı tüketmenin, yağ yakımını % 5 oranında artırdığı ortaya koymuştur.

Hindistan cevizi yağı ile kahve yapımı

Bir fincan sade filtre kahveye bir tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı ekleyin. Bu karışım, tüm gün tok kalmanıza ve konsantrasyonunuzu korumanıza yardımcı olur. Ayrıca gün içinde daha fazla kalori yakımı sağlar. Sade kahveden hoşlanmıyorsanız, Hindistan cevizi sütü ve tarçın da ilave ederek kahvenizi tatlandırabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı diş için nasıl kullanılır?

Sabah uyanır uyanmaz dişlerinizi fırçalamadan önce, 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağını ağzınıza alın ve en az 5 dakika boyunca ağzınızı bu yağ ile çalkalayın. Hindistan cevizinde bulunan Laurik asit, antibakteriyel, antifungal ve antiviral ağız ve diş sağlığını desteklemektir. Ayrıca, dişleri beyazlatır, diş hassasiyetini azaltır. Diş eti iltihabı, kanamalarını ve çürükleri tedavi eder, engeller. Kötü ağız kokusuna yol açan bakterileri yok eder.

Hindistan cevizi yağı cilt için nasıl kullanılır?

  • Hindistan cevizi yağı, cildinize tamamen doğal bir bakım sağlar. Cildi nemlendirir ve cilde aydınlık verir. Özellikle, boyun ve dekolte bölgesinde kırışıklık oluşumunu azaltmak için düzenli olarak kullanabilirsiniz.
  • Göz makyajını temizlemek için Hindistan cevizi yağından faydalanabilirsiniz. Katı haldeki Hindistan cevizi yağından küçük bir parça alıp elinizde erimesini bekleyin. Daha sonra pamuk yardımıyla göz makyajınızı silin.
  • Cildi nemlendiren Hindistan cevizi yağı, selülitten kurtulmak için uygulayabileceğiniz doğal çözümlerden biridir. Haftada iki üç kez, Hindistan cevizi yağıyla bacaklarınıza masaj yapın. Böylece, hem kan dolaşımı hızlandırmış, hem de cildinizi nemlendirmiş olursunuz. Üstelik, durulamaya da gerek yok.

Hindistan cevizi yağının saça faydaları

Hindistan cevizi yağı, içerdiği E vitamini ve orta zincirli yağ asitleri özleriyle saça bakım yapar, saçı kökten uca besler. Özellikle, kuru, yıpranmış ve boyalı saçları nemlendirmek, saç dökülmesini azaltmak için Hindistan cevizi yağından faydalanabilirsiniz. Düzenli kullanımda daha canlı, hacimli saçlara sahip olduğunuzu göreceksiniz.

Hindistan cevizi yağının faydalarını öğrendiniz.