Her gün yumurta yemek zayıflatır mı?

Kilo vermek ve formunuzu korumak mı istiyorsunuz? O halde yumurtanın zayıflamaya faydalarını öğrenip hemen tüketmeye başlamalısınız. İşte, yumurtanın zayıflamaya faydaları ve sağlığımıza katkıları!

Yumurta besin değeri nedir?

Yapılan araştırmalar sonucu, besinler içerisinde en kaliteli proteinin yumurta olduğu tespit edildi. Yumurta proteini, dışarıdan alınması gerekli olan elzem amino asitleri yeterli ve dengeli miktarda içerir. Yumurta sağlıklı yaşam açısından gerekli A, D, E ve B grubu vitaminleri başta olmak üzere birçok vitamini önemli oranda içerir.

Protein, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan yumurta, özellikle çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından büyük önem taşır.

Kolin de içerdiği için, beynin gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Özellikle kahvaltıda yumurta yemenin vücut yağının kaybedilmesinde son derece etkili. Yağsız kas kitlesinin korunmasına yardımcı olan lösin amino asidinin zengin bir kaynağı olan yumurta, vücut yağının yakılmasında önemli rol oynuyor.

Yumurtanın faydaları nelerdir?

  • Zengin bir vitamin kaynağıdır. A, B grubu vitaminleri, D ve E vitaminlerini içerir.
  • Zengin ve çok kaliteli bir protein kaynağıdır.
  • Düşük kalorilidir. Diyet yaparken kas kütlesi kaybetmek istemeyenler için uygundur.
  • Beyazı sindirildiğinde, vücudun ihtiyacı olan tüm amino asitler ortaya çıkar; yani tam protein içerir.
  • Demir ve çinko bakımından zengindir; bu sayede kan yapımını ve bağışıklık sistemini destekler.
  • Yumurtanın sarısında bir miktar kolesterol vardır; fakat bu kolesterolün büyük kısmı iyi huylu, yani faydalı kolesteroldür.
  • Yumurtanın içinde az miktarda yağ vardır ve bunun büyük bölümü doymamış yağlardır.

Sarısı beyni geliştirir

B vitaminleri, sinir sisteminin ve beynin gelişimi ve sağlığı için vazgeçilmezdir. Sarısı ise B vitaminleri açısından çok zengin ve kaliteli bir kaynaktır. B vitaminleri bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimini de doğrudan etkilediği için hamile kadınların yeteri kadar B vitamini almaya özellikle dikkat etmeleri gereklidir.

Kaliteli bir protein kaynağıdır

Yumurtanın içindeki proteinlerin tamamı vücudumuz tarafından sindirilip kullanılabilir. Ayrıca yumurtanın içerdiği proteinler tam proteindir; yani parçalandıkları zaman vücudumuzun ihtiyaç duyduğu tüm amino asitleri sağlarlar. Sporcuların kullandığı bazı protein takviyelerinin yumurta beyazından yapılması boşuna değildir.

Yazın da yumurta yenir

Çoğu insan yazın yumurta yemeyi bırakır. Bunun nedeni, iyi saklanmayan yumurtaların yazın daha kolay bozulması ve bu yüzden insanları hasta etmesi ihtimalidir. Ancak uygun koşullarda iyi saklanmış taze yumurtalar için böyle bir risk söz konusu değildir.

Yorum Yapın