yogurt-kuru-kadin

Kilo vermek istiyor, ancak bütçenizi zorladığı için diyete başlayamıyor musunuz? Endişelenmeyin! Her bütçeye uygun diyet yöntemlerimle ekonomik zayıflamanın tadını çıkaracaksınız!

Kabak çekirdeğiyle kilo verin

Zayıflama diyetlerinde ceviz, badem, Antep fıstığı gibi protein içerikli kuruyemişler önerilir; ancak kilogram fiyatının yüksekliğiyle her bütçeye uymayabilir. Ara öğünlerinizde 1 yemek kaşığı kabak çekirdeği yiyerek ihtiyacınız olan faydalı yağ ve proteini alıp çok daha ekonomik bir şekilde zayıflayabilirsiniz. Ancak, tüm kuruyemişlerde olduğu gibi kabak çekirdeğinin tüketim miktarına dikkat etmelisiniz, günde sadece 1 yemek kaşığı kabak çekirdeği yemelisiniz.

İpucu: Az yediğiniz için bir paket kabak çekirdeği uzun süre dayanacaktır, otomatik olarak daha az para harcayacaksınız.

Lor peyniri yiyerek zayıflayın

Besin değeri yüksek, kalori değeri düşük ve en uygun fiyatlı peynirlerden biridir lor peyniri. Kahvaltıda veya istediğiniz herhangi bir öğünde lor peyniri yiyerek protein, kalsiyum ihtiyacınızı ekonomik ve sağlıklı yoldan karşılar. Yarım kilo lor peyniri ortalama 3 liradır ve her gün 3 yemek kaşığı yiyebilirsiniz.

İpucu: Lor peynirine kekik, çörekotu, pulbiber gibi baharatlar ekleyip hem besin değerini hem lezzetini artırabilirsiniz.

Türk kahvesiyle zayıflayın

Türk kahvesi zayıflatır mı, her açıdan mükemmel bir içecektir: Dinçlik verir, metabolizmayı hızlandırır, tatlı isteğini keser. Kilogram fiyatı, diğer hazır kahvelere göre çok daha uygundur. Üstelik, Türk kahvesi dünyanın en sağlıklı kahvelerinden biridir, içerisinde renklendirici madde yoktur. Ortalama, 3 liraya Türk kahvesi alıp ekonomik ve sağlıklı bir şekilde zayıflayabilirsiniz.

İpucu: Kahvenizi pişirirken yarım çay kaşığı tarçın eklerseniz, tatlı isteğini kesmeye yardımcı olur, tokluk verir.

kahvenin-zararlari

Haşlanmış yumurta yiyerek zayıflayın

Yumurta, ortalama 30 kuruş vererek zayıflamanıza yardımcı mükemmel bir besindir. Protein oranı yüksek, kalori değeri düşüktür. Her sabah bir haşlanmış yumurta yemek, ekonomik zayıflamanın en temel yöntemlerinden biridir. Zaten, yumurta tokluk vereceği için diğer öğünlerde daha az yiyerek zayıflayacak ve daha az para harcayacaksınız.

İpucu: Yumurtanın yağ yakıcı özelliğini artırmak için üzerine kimyon ve pulbiber serpin.

Yeşil mercimekle kalıcı kilo verin

Klasik diyet listelerinde ‘4 köfte büyüklüğünde et’ kuralını görmüşsünüzdür; bu bilgi doğrudur ancak, Türkiye’nin ekonomik şartları göz önüne alındığına, her ailenin bütçesine uygun olmayabilir. Bu tavsiyede etten alınması beklenen proteini, yeşil mercimekten alabilirsiniz. Haftada 2-3 kez yeşil mercimek yemeği veya salatası yapıp tüketmek sağlıklı ve kalıcı kilo vermeye yardım eder.

İpucu: Mercimeğin gaz yapmaması için mutlaka geceden sabaha kadar kimyonlu suda bekletin. Haşlama suyuna kimyon koyun.

Sütlü tatlıları tercih edin

Dondurma, kazandibi, tavuk göğsü gibi sütlü tatlılar, baklava gibi tatlılara oranla daha düşük kaloridir. Üstelik, sütün içerisindeki kalsiyumla kan şekerini bir parça daha dengede tutulur. Pastanelerden veya marketlerden sadece bir top dondurma alabilirsiniz, bu da sizin porsiyon kontrolünü daha kolay yapmanızı sağlar. Ancak altını çizerek söylüyorum: Amacınız kilo vermekse, ayda 1 kez sütlü tatlı yemeniz uygun olacaktır.

5 maddede ekonomik diyet önerilerim

  1. Kıvırcığın demeti pahalıdır ama aynı paraya beyaz lahana alıp salata yaparsanız, daha bereketlidir ve hızlı kilo vermeye yardım eder.
  2. Pulbiber, kekik, nane, tarçın gibi baharatlar kilo vermeye yardımcı, gram bazında bakıldığında uygun fiyatlıdır; her öğünde baharat kullanın.
  3. Yürümek, bedava spordur. Evde veya dışarıda yürüyebilir, hem ruh halinizi hem bedeninizi iyileştirebilirsiniz. Dışarı çıkma imkanınız yoksa ip atlayabilirsiniz.
  4. Evde egzersiz yapmanızı öneriyorum. Kendi vücut ağırlığınızla yapacağınız bu hareketler sayesinde bedaya zayıflar, iştahınızı azaltır ve kendinizi daha iyi hissedersiniz.
  5. Çalışanlar veya öğrencilerin düştüğü en büyük tuzak şudur: Akşamüstü saatlerinde karınları acıkır hem bir tosta veya diyet bisküvi alırlar. Bu hem masraftır hem zayıflamayı zorlaştırır. Çözüm: Ara öğünü evden götürmektir. Size ağır gelmesin bunu taşımak, çünkü merak etmeyin: Vücudunuz fazla kiloları taşırken daha fazla zorlanıyor.
Temiz yaşam koçu Arzu Karabulut hakkında:

arzu-karabulut-egzersiz

‘Diyete Başlıyorum’ temiz yaşam sitesinin kurucusu Arzu Karabulut, sigarayı bıraktıktan sonra spor, iyi beslenme ve zihinsel gelişimle tanıştı. Amerika’ya gidip New York Üniversitesi’nde fitness, beslenme ve zihin-beden teknikleri uzmanlık eğitimleri aldı. Hem Amerika hem Türkiye’de temiz yaşam koçluğu yaptığı insanların hayatlarını sadeleştirmeye, fazla kilolarından keyifle kurtulmalarına yardım ediyor. Ayrıca, Türkiye’nin sağlıklı yaşam kategorisinde en büyük Facebook sayfası olan Diyete Başlıyorum’da gönüllü olarak bilgilerini, deneyimlerini, günlük hayatından kesitleri paylaşıyor.

Hangisi ara öğün için uygundur?
Hangisi ara öğün için uygundur?
Doğru!
Yanlış!

Hangisi kilo verdirir?
Hangisi kilo verdirir?
Doğru!
Yanlış!

Hangisi kilo aldırır?
Hangisi kilo aldırır?
Doğru!
Yanlış!

Sonucu görmek için quizi paylaş !


Sonucu görmek için kim olduğunu söyle !

Kilo vermeyi biliyor musun? I got %%score%% of %%total%% right