“Cihan, lütfen yardım et, bir şey yap” diyorum. Öylece bakıyor yüzüme, hareketsiz kalıyor. Ter içinde uyanıyorum, içime çöreklenmiş bir acı yerleşiyor. Yatakta oturup rüyayı düşünüyorum, gündüz niyetine diyerek kendime anlatmaya başlıyorum, hayra yoruyorum…

Sabaha karşı film gibi bir rüyadan uyanıyorum. Yatak odasındayım, Cihan beni arıyor. “Feraye nerdesin?” diyor, oysa ki yanındayım. “Cihan, beni görmüyor musun?” diyorum, odanın içinde beni aramaya devam ediyor. Anlıyorum ki beni görmüyor, aslında ben ölmüşüm… Annemin anlattıklarından yola çıkarak yaşayan birini ölmüş görmek ömrüne ömür katarmış diye yorumluyorum yine hayra yoruyorum… Herkes demez mi rüyaların tersi çıkar diye?

Aynanın karşısına geçip yüzünüze dikkatlice bakarak konuşmaya dayanabilir misiniz? Tüm gücümü toplayıp daha iyi olabilmek için konuşmaya başladım. Sigara ve kahve tüketimimi değerlendirdim, abarttığımı… Bir karara vardım,  önce sağlık kontrollerimi yaptıracağım sonra da destek alarak bağımlılıklarımdan kurtulacağım.

Yıllar önce babam öldüğünde ara ara evine gider, etrafı sarmış içki kokusunu duyduğumda “Ah! Babam kokuyor” derdim. O’na her ihtiyaç duyduğumda, kokusunu hatırlamak istediğimde içki içerdim. Günler geçince farkına vardım ki gözümü açtığımda alkol arıyorum… Evet, Feraye adsız alkolikler kulübüne hoş geldin! Yine bir ayna seansında artık içmeden de babamı hissedebileceğime karar verdim. 6 aylık bir tedavi ve artık temizdim. Daha zorunu yapabildiysem, şimdi daha kolayını neden yapmayayım ki?

**

Sağlık kontrollerim için randevu alıp hastaneye gittim. Hem genel kontrollerim yapılacaktı hem de her kadının mutlaka yaptırması gereken pap smear testi… Kan testlerimin sonucunda yetersiz beslenmeden dolayı demir eksikliği çıktı ve çok çabuk yorulmamın sebepleri arasında gösteriliyordu. Demek ki artık içeriğinde demir minerali olan besinlere ağırlık vermeliyim, demir haplarını kilo alma korkumu bir kenara bırakıp düzenli olarak kullanmalıydım. Telaşlanacak bir durum yoktu, bağışıklık sistemim zayıflamıştı ve güçlenmek için benden yardım istiyordu.

En son 1 yıl önce pap smear testi yaptırdığımda yeni doğmuş gibi sağlıklı bir vücudum vardı. Öyle içim rahat uzandım ki koltuğa, sonuçların yine harika çıkacağına emindim.

2 gün sonra beni kızı gibi seven doktorum aradığında “Feraye, şüphelendiğim bazı durumlar var, en kısa zamanda gelir misin?” dedi. “Hamile miyim?” yoksa dedim gülerek, “hayır, başka bir sağlık sorunu” dedi. “Lütfen söyler misiniz?” dedim, “telefonda konuşmayalım, en kısa zamanda bekliyorum” diye tekrarladı.

Feraye Demir – Yüksek Topuklar
ferayedemir@gmail.com

Tüm Yazılarımı Okumak için Tıklayın!