Hayır demeyi öğrenmek, hem kendinize saygınızı korumanızı hem de karşınızdaki insana dürüst olmanızı sağlar. İçinizden gelmeyerek kabul ettiğiniz her şey öfkeye dönüşür ve ilişkilerinizi zedeler. En yakın arkadaşınız olarak sizlere hayır demenin yollarını açıklıyoruz. Hayır demenin yollarını öğrenerek, hayatınızda yeni sayfa açabilirsiniz.

Şimdinin kıymetini bilin

Zamanınızı değerli kullanın ve her zaman şimdinin kıymetini bilin. Hayır derken karşınızdaki kişiye ayrıntılı bir açıklama yapmak zorunda değilsiniz. Bunu kısa ve net bir şekilde söyleyin ve zamanının büyük bir bölümünü başkalarına değil kendinize ayırın.

Kararlı olun

Hayır derken kararlı olmanız çok önemli. Eğer karşınızdaki sizin yumuşak olduğunuzu anlarsa, aynı konuyu yeniden gündeme getirecek ve ne yapıp edip sizden evet sözcüğünü alacaktır. Bu yüzden hayır derken kararlı olun ve fazla sert olmayan bir ses tonu kullanın.

Konunun kişisel olmadığını söyleyin

Hayır derken karşınızdaki kişiyi kırmamanız çok önemli. Bunu kişisel olarak algılarsa aranızda bazı problemler çıkabilir. Bu nedenle hayır demenizin onun karakteriyle alakalı olmadığını söyleyin.

Deneme yapın

Hayır demeden önce aynanın karşısına geçin ve birkaç kez egzersiz yapın. Hayır demeyi öğrenmek biraz zaman alsa da kısa bir süre sonra hayatınıza ne gibi kolaylıklar kazandırdığını göreceksiniz.

Alternatifli davranın

Eğer birine yardımcı olmak istiyor, fakat o dakika müsait olamıyorsanız, ona başka birini önerin ya da başka bir gün için söz verin. Böylece hem kendi zamanınız ve planınızdan çalmamış olur hem de istediğiniz yardımı yapmış olursunuz.

Yüksek Topuklar öneriyor:

Güne mutlu başlamanın yolları

Mutlu bir yaşam için öneriler

Kadınlar için motivasyon sözleri