Eğer bir şey mideni bulandırıyorsa, o sana ait veya tanıdık olmadığındandır. Belki hayat için de bazen bizim yaptıklarımız o kadar yabancı olduğundan kusarak atmak istiyordur.

 

Bizim yaptıklarımız, hani insani olmayan yanımızın yaptıkları veya tam tersi çok fazla insan olan yanımızın yaptıkları ters geliyordur hayatın etiğine… Öyle ya, biz insanı nasıl tanımlıyoruz, o önemli!

 

İçinde en az sevgi taşıyan canlı biz değil miyiz? Sevgimizi en ufacık sıkıntıda satan biz değil miyiz? İlk acıda sevgiye sırtını dönen biz değil miyiz?

 

Biz, hani çiğ süt emmiş denilen insan, o biz değil miyiz? Kendi kendimizi kıran, acıtan, yıkan, parçalayan, çıkarlarımız için veya sadece düşüncelerimize uymadığı için parçalayarak yok eden biz değil miyiz?

 

Hayat bizi kusmasın da ne yapsın?

 

Aşk, bizi kusmasın da ne yapsın?

 

Sen aşkın özüne aykırıysa, tanımıyorsa aşk senin aklındaki düşünceleri, bilemiyorsa, içine sindiremiyorsa, anlayamıyorsa, hatta ne yapsa tahammül edemiyorsa, aşk seni kusmasın da ne yapsın?

 

Her yaşadığın anın, her seçimin bir bedeli var ama sen cahil insan, anlara sıkıştırıyorsan bedelleri alışveriş gibi, yaptığın kötülüğün cezasını o anda almadığında, bir daha almayacağına inanmışsan, hayat seni kusmasın da ne yapsın?

 

Şimdi isyan ediyorsun ya, hayat bana neden böyle adaletsiz davranıyor diye, düşün bakalım, hep mi tertemiz yaşadın? İlk kırdığın o kalbin ahını, bir gün ödemeyeceğini mi sandın?

 

Başkasının emek verip büyüttüğü, belki gözü gibi baktığı o çiçeği bilinçsizce çalıp, evde masa üzerinde unutarak soldurduğunda, o insanın gözyaşını çalmadığını nereden biliyorsun ey insan? Ödemeyecek misin gün gelince hem çiçeğe, hem o gözyaşının sahibine borcunu? Hiç bilemeyeceksin üstelik, bunları neden yaşadığını….

 

O yüzden sevebileceğin kadar sev, seçimlerini iyi yap, hareketlerinin sonuçlarını düşün, bu dünyanın sadece sana ait olduğu yanılgısından vazgeç! Daha çok sev, herkesi sevemesen de, saygı duy yeter! Kendini dev aynasında görme çünkü değilsin ama sevdiğin kadar birileri için devleşeceksin…..

 

Candan Ünal

 

Yüksek Topuklar Aşk & İlişkiler Editörü

 

candan.unal@yuksektopuklar.net

 

Twitter: @candanunal

 

Facebook: www.facebook.com/candanunalaskveiliskiler

 

*Tüm hakları Yüksek Topuklar.net’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.