hayal-kuran-kadin

Hayattaki hayalleriniz nelerdir? Kilo vermek, zengin olmak, yabancı dil öğrenmek, ünlü olmak, üniversiteyi kazanmak mı? Hayallerinizi gerçekleştirmek için en çok motivasyona ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuz. Şimdi, biz “Yüksek Topuklar” ekibi olarak sizlere, motivasyonunuzu artıracak altında değerinde 5 öneri aktarıyoruz; değerli bilgiler ise Yaşam Koçu Mehmet Yıldırım Özel’den geliyor!

Yaşam Koçu Mehmet Yıldırım Özel “Motivasyon bir insanın bir şeyi neden yaptığının altındaki en sağlam dayanaktır. Hayatımızda ne olursa olsun bu dayanaklara sahip çıkmalı ve onları korumalıyız. Yeter ki motivasyonumuzu nasıl koruyacağımızı bilelim, iyi yaşamak imkânsız değil” diyor.

Motivasyonun en sade anlamıyla “bir şeyi gerçekleştirme isteği” olduğunu belirten Özel, “Karşılaştığımız güçlükler bizi amaçlarımızdan ve gelmek istediğimiz noktadan uzaklaştırabiliyor. Öyle ki bazen spor yapmak, yabancı dil öğrenmek, kilo vermek gibi kişisel hedeflerimizden uzaklaşıp mutsuz olabiliyoruz. Aslında günlük tavsiyelerle kaybolan motivasyonun geri kazanılması oldukça kolay” diyor.

[wp_ad_camp_2]

Amacınızı belirleyin

Amacınızı belirlemek, tutkunuzu ve odağınızı hep çok dinamik tutacaktır. Bunu belirlerken mutlaka kendinize “neden bunu yapmak istiyorum?” sorusunu sorun. Amacınızı ve onu destekleyen inancınızı sık sık kendinize hatırlatın. Bu sayede motivasyonunuz canlı kalacak, hayalinize giden yolda mutlu olacaksınız.

Potansiyelinize inanın

Performans, yaşama dair enerjinizin “açığa çıkmış” hali iken, potansiyel ise henüz “açığa çıkmamış” halidir. Her yeni günde, bir şeyleri daha iyi, daha keyifli yapabileceğinize inanmak, meraklı, araştırıcı ve yapıcı adımlarımızı tetikler. Amacınızı gerçekleştirebileceğinize dair inanıcınızı kaybetmeyin.

Özgüvenli davranın

En basit tanımıyla özgüven, “kendini bilmek” ve “ne istediğini bilmek” arasındaki dengedir. Motivasyonumuzu asıl artıran şey “özgüven” seviyemizi yükseltebilmektir. “Neyi, neden istediğimizi bildiğiniz” sürece onu gerçekleştirmek çok daha kolay hale gelecektir.

Alışkanlıklarınızı kırın

İlgi alanı “yapmak istediklerimizi” temsil ederken, etki alanı ise “yaptıklarımızı” temsil eder. Amacınıza ulaşmak için, o doğrultudaki etki alanlarınızı çoğaltın. Konfor alanlarınızın sizi bu amaçtan uzaklaştırmasına izin vermeyin, ara sıra bu alanı terk edin, alışkanlıklarımızı gözden geçirin, gerekirse değiştirin.

Eylem planınızı oluşturun

Bir şeye başlarken atacağınız tüm adımları belirleyin, eylem planınızı oluşturun. Bu plan amacınızdan uzaklaştığınız anlarda bile motivasyonunuzu yükseltecektir. Yakın çevrenizin eşinizin ailenizin size destek vermesi ise amacınıza olan bağlılığınızı artıracaktır.