Hasta olmamak için tüketmeniz gereken 9 besin

Özellikle sonbahar ve kış aylarında grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma riski artıyor. Bu riski en aza indirmek ve bağışıklığı güçlendirmek için vitamin deposu meyveler tek başlarına yeterli olmayabilir. Sizler için derlediğimiz besinleri de tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir, vücut direncini artırarak hastalıklarla daha kolay mücadele edebilirsiniz.

İşte hasta olmamak için tüketmeniz gereken 9 besin…

Yoğurt: Yoğurt, probiyotik bir besindir. İçerdiği sağlıklı bakteriler, mideyi ve sindirim sistemini sağlıklı tutar. Hastalığa yol açabilecek mikropları bağırsaklardan uzaklaştırır. Araştırmalar, her gün düzenli olarak yoğurt tüketen kişilerin hastalığa yakalanma riskinin daha az olduğunu ortaya koymuştur.

Yulaf: Yulaf, arpa gibi tahıllar antimikrobiyel, antioksidan etkilere sahip, lif bakımından zengin ve beta-glukan içeren besinlerdir. Bu besinler, bağışıklık sistemini güçlendirir, yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar ve antibiyotiklerin daha iyi çalışmasına destek olur.

Sarımsak: Sarımsakta bolca bulunan alisinin, bakteri ve enfeksiyonlarla savaşır. Yapılan araştırmalarda, sarımsak tüketenlerin soğuk algınlığa yakalanma riskinin azaldığını gözlemlenmiştir. Sarımsak aynı zamanda, bağırsak ve mide kanserlerine yakalanma riskini de azaltmaya yardımcı bir besindir.

Kabuklu deniz ürünleri: Istakoz, yengeç gibi kabuklu deniz ürünlerinde bolca bulunan selenyum, vücuttaki grip hücrelerini temizler, beyaz kan hücrelerine yardımcı olur. Somon, uskumru gibi balıklar da Omega-3 yağları açısından zengindir. Omega-3, iltihaplanmayı azaltır, soğuk algınlığı ve solunum yolu enfeksiyonlarına karşı akciğeri korur.

Tavuk suyu çorbası: Tavuk suyu çorbası, grip semptomlarını ve gribe yakalanma riskini azaltır. Hastayken tavuk suyu çorba içmek, öksürük şurubu etkisi yaratarak mukus tabakasını inceltir. Çorbaya, sarımsak, soğan ve baharatlar da eklerseniz bağışıklık güçlendirici etkisini artırabilirsiniz.

Tatlı patates: En büyük organımız derimiz, bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Çünkü vücudumuzu, bakteri, virüs gibi istenmeyenlere karşı korur. Sağlıklı bir deri için de A vitamini önemli bir vitamindir. A vitamini, bağ dokularının üretiminde önemli bir rol oynar. Tatlı patates, vücudun A vitaminine dönüştürdüğü beta karotenler içerir. Ayrıca, havuç, kabak ve kavun da beta karoten bakımından zengin besinlerdir.

Mantar: Mantar, bağışıklık sistemini güçlendirmede etkili bir besindir. Beyaz kan hücrelerinin üretimini destekler, enfeksiyonlara karşı mücadeleye yardımcı olur. Hasta olmamak için, mantarı sofralarınızdan ve yemeklerinizden eksik etmeyin.

Yeşil çay: Yeşil çay, içerdiği antioksidanlar sayesinde, vücutta serbest radikallerin oluşmasını azaltarak, hücre ve molekülleri zararlı etkilere karşı korur. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için, günde 2-3 fincan yeşil çay tüketebilirsiniz.

Biftek: Çinko bağışıklık için önemli minerallerden biridir. Bakteri ve virüslerle savaşma ve beyaz kan hücrelerinin üretimi için mutlaka çinko alınmalıdır. Kırmızı et yemiyorsanız, çinko bakımından zengin istiridye, tahıllar, tavuk ve hindi eti, yoğurt veya süt tüketebilirsiniz.

Hasta olmamak için tüketmeniz gereken besinleri öğrendiniz.

Yorum Yapın