Çabuk kızaran, şişen, kaşınan ve sulanan gözlere sahipseniz, makyaj yapmak sizin için zor olabilir. Ancak makyajdan da vazgeçemem diyorsanız bu haberimiz tam size göre! Yüksek Topuklar ekibi olarak, hassas gözler için makyaj önerileri sunuyoruz.

Makyaj fırçalarının temizliği

Makyajın önemli ayrıntılarından birisi de fırçalardır. Bu sebeple fırçalarınızı düzenli olarak temizlemelisiniz. Böylece hem gözlerinizin enfeksiyon kapmasını önlemiş olursunuz hem de kullanacağınız renklerin birbirine bulaşmasını önlersiniz. Herhangi bir şampuan veya sabunla fırçanızı temizleyebilirsiniz. Temiz bir havluyla da kurutabilirsiniz.

TIKLA OKU: Makyaj fırçaları nasıl temizlenir?

Doğru ürün seçimi

Kozmetik marketlerde birçok markanın hassas gözler için üretilmiş ürünlerini bulabilirsiniz. Tabii, bu hepsinin size göre olduğu anlamına gelmiyor. İnceledikten sonra karar vermelisiniz, sadece güvenilir markaları denemeye dikkat etmelisiniz.

Krem ürünler

Toz ürünler hassas gözler için ciddi sorunlar yaratabilir. Bunun yerine krem ürünleri kullanmanız daha uygundur. Krem dokularla da istediğiniz efekti vermeniz mümkün. Yalnız, ışıltılı göz gölgelerine dikkat etmelisiniz.

Göz kalemi

Makyaj artistleri gözlerinize beyaz kalemle çizgi çizmenin onların daha açık görünmesi için önemli olduğunu söylüyor. İyi bir görüntü olabilir, fakat iç kısımlarda kalem kullanamayacak kadar hassas gözleri olanlar için bu öneri geçersizdir.

Makyaj temizliği

Bazı zamanlar yorgunluktan veya yoğunluktan makyajınızı temizlemeyi unutabilirsiniz. Fakat bunun size getirebileceği zararlar ciddi olabilir. Özellikle teni ve gözleri hassas olanlar her seferinde yumuşak ve iyi bir temizleyiciyle göz makyajını temizlemeliler. Böylece gözünüze bir şey girmişse onu temizleyerek çıkabilecek sorunlara karşı riski azaltmış olursunuz.

TIKLA OKU: En iyi 10 makyaj temizleyici

Hafif dokunuşlar

Hassas gözler yumuşak dokunuşlarla işlem yapılması gereken en önemli yerlerdir. Fırçaları temiz tutmak ve temiz ellerle makyaj yapmak sizi olabilecek olumsuz etkilerden korur. Gözlerinizin rahatsız olmaması ve sorun yaşamaması için hijyen önemlidir. Göz makyajınızı temizlerken gözlerinizi sert ovuşturmamaya da özen göstermelisiniz.

Maskara kullanımı

Maskaranızı kullanırken fırçanıza dikkat etmelisiniz. Bazı fırçaların yapısı gözleri tahriş eden cinsten olabiliyor. Takma kirpik kullanmayı da tercih edebilirsiniz; fakat öncesinde test etmeyi unutmamalısınız. Reaksiyon gösterirse kesinlikle kullanmamalısınız.

Hassas gözler için makyaj önerilerimizi öğrendiniz. Makyaj hakkında diğer yazılarımızı da okuyun:

Yorgun gözler için makyaj önerileri

6 adımda doğru göz makyajı

Göz şekline göre makyaj tüyoları