Her bir kitabımın tozunu aldım, yıllar evvel üzerlerine yazdığım notları okudum ve hazinemde neler varmış, gördüm. Kütüphane düzenlemesi sonrasında yeni kitaplara ihtiyacım olduğunu fark ettim. Kendi kendime “acaba hangi kitabı okusam?” diye sordum. Bugün de bir kitabevine gidip, özenle yeni kitaplar aldım. Benim gibi okumayı severlere, yeni yazarlarla tanışmak isteyenlere naçizane önerilerimden oluşan bir liste hazırladım.


Son İstanbul – Murathan Mungan


Beni, Murathan Mungan’la tanıştıran ve üniversite kütüphanesinden aldığım ilk kitap olmasıyla kalbimde özel bir yeri vardır. İlk olarak 2002 senesinde okumuştum. Aradan neredeyse 10 yıl geçti… Şimdi, yepyeni gözlerle yeniden okuyacağım. Romandaki abla-kardeş arasındaki ilişkiden çok etkilenmiştim, o zamanlar 19 yaşımdaydım, bakalım 30 yaşımda neler hissedeceğim?


Bir Dersim Hikâyesi: Murathan Mungan


En sevdiğim yazar Murathan Mungan, satır aralarında önerdiği isimlerle, beni edebiyat dünyasının güzel yazar ve şairleriyle tanıştırmıştı. Bu deneyimden yola çıkarak Murathan Mungan’ın Seçtikleriyle “Bir Dersim Hikâyesi” kitabını aldım. Ayrıca, siyasete çok ilgili olduğumdan Dersim’i dinlemek, öğrenmek istiyorum.

 

Hangi Kitabı Okusam?


Deli Kadın Hikâyeleri – Mine Söğüt


Şimdiye dek Mine Söğüt’ün hiçbir eserini okumadım ama “Deli Kadın Hikâyeleri” arka kapak yazısı, kitabın ismi ve Bahadır Baruter çizimlerinin yer alışıyla beni tavladı! Tanıtım yazısında şöyle söylüyor: aklın kıyısında gezinen, kadınlıklarını bir lanet gibi sırtlarında taşıyan, hepsi “kaybetmeye” yazgılı, içe işleyen yalnızlıklarıyla kalp burkan hayatları, varoluş kâbuslarını anlatıyor. Kalemini zehre, kana, cinnete, ölüme ve hayata aynı lezzetle batıran Mine Söğüt’ten unutulmayacak yirmi bir delilik hikâyesi…


Sevda Dolu Bir Yaz – Füruzan


Okumayı öğrendikten sonra okuduğum ilk romanın yazarı olarak tarihimde ayrı bir yeri olan Füruzan; “Sevda Dolu Bir Yaz” ile beni çocukluğuma götürebileceğinin sinyallerini veriyor. Heyecanla okuma sıramın gelmesini bekliyorum ve merak etmeden duramıyorum: 7 yaşımdayken gördüğüm Füruzan; 30 yaşımda nasıl görünecek?


Önce hangisini okumaya başlasam deyip tatlı bir kararsızlık yaşadığım kitap listem böyle. Umuyorum ki size yeni kitaplar için fikir vermiştir. Bu arada, önerdiğim kitapları daha önce okumuşsanız; değerli yorumlarınızı paylaşır mısınız?


 

Arzu Karabulut


Arzu Karabulut
Yüksek Topuklar – Moda Editörü
E-mail: arzu.karabulut@yuksektopuklar.net

Tüm Yazılarım için Tıklayın!