California Cevizi
California Cevizi

Hamileyken adet olunur mu?

Hamileyken adet kanaması olup olmayacağı hem hamile olanların hem de anne adaylarının sıkça merak ettiği bir konu. Hamilelik sürecinin olağan işleyişinde kişi eğer hamile kalmışsa, son adetini görmesiyle birlikte bu süreci hamilelik süresince sonlandırır. Yani tekrar bir adet kanaması olmaz. Bunun nedeni hamile kalmış olan kadının HCG hormonu üretmeye başlamasıdır. Bu hormon adet kanaması görmemesini sağlar.

Bazı hamileler ise hamilelik süreçlerinde birkaç kez adet kanaması yaşadıklarını söylerler. Ancak bilinenin aksine bu kanamalar adet kanaması değildir. Bu kanamaların birçok nedeni olabilir ve kesinlikle ihmal edilmemelidir. Kesin olarak hamilelik teşhisi konulmuşsa eğer, bu süreç sonrasında meydana gelen her kanama için mutlaka bir uzmana danışmanız gerekiyor. 

Hamilelikte meydana gelen kanamalara neden olabilecek maddeleri sizin için sıraladık.

Yerleşme Kanaması

Hamilelikte meydana gelen kanamalardan biri yerleşme kanamasıdır. Hamilelik döneminde döllenen yumurta rahim içerisinde kendine yer ararken, ceninin bu yerleşme sırasında rahimdeki bazı damarları sıkıştırması nedeniyle kanama gerçekleşir. Genellikle çok az miktarda ve çok açık renklerdedir. Ek olarak yumurtlamadan 10-15 gün sonrasında görülür ve en fazla bir iki gün içerisinde sonlanır. Bu özellikleri nedeniyle adet kanamasından ayırt etmek mümkündür.

Dış Gebelik

Hamilelikte meydana gelen kanamaların nedenlerinden bir diğeri dış gebeliktir. Dış gebelik, döllenen yumurtanın rahim içerisinde yerleşmesi gereken yer yerine rahim dışında bir yere yerleşmesi sonucu oluşmaktadır. Çoğunlukla fallop tüplerinde meydana gelir. Başlangıç aşamalarında hamileliğin olağan belirtileri nedeniyle farkedilmesi oldukça zordur. Ancak hamileliğin ilerlediği durumlarda şiddetli ağrılar meydana gelir. Bunun nedeni büyümenin ve gerginliğin artmasıdır. Bu tarz bir durumda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Bu durum farkedilmeden hamileliğin ilerlediği durumlarda ise  hamileliğin yerleştiği tüp büyüme etkisiyle gerginliğe dayanamayarak yırtılır ve kanama başlar. Eğer bu durum da gözden kaçarsa kan kaybına bağlı baş dönmeleri ve bayılmalar meydana gelebilir.

Düşük

Hamilelikte meydana gelen kanamalarda bir diğer neden ise düşüktür. Hamilelikte %20 oranında düşük riski vardır. Embriyonun rahme tutunmasına engel olabilecek nedenlerden ötürü düşük meydana gelir. Düşük, başlangıçta hafif bir kanama ile ortaya çıkar. Farkedilmediği ve devam ettiği durumlarda ise kanama şiddetlenerek devam eder.

Hamilelikte meydana gelen kanamaların adet kanaması olmadığının üzerini bir kez daha çizmekte fayda var. Bu nedenle hamilelik esnasında kanamanız olduysa mutlaka ama mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Yorum Yapın

vestel