Hamilelik döneminde, özellikle ilk haftalarda kendinizi yorgun ve halsiz hissetmeniz normaldir. Bu süreçte gerçekleşen hormonal değişiklikler, halsizlik, mide bulantısı ve duygusal olarak çöküntülere neden olabilir. Peki, hamilelikte yorgunluk ve halsizlik nasıl geçer? İşte cevapları…

Hamilelikte yorgunluk nasıl geçer?

Hamilelikte yorgunluktan kurtulmak için, kendinize dinlenmek için zaman ayırın. Yorgunluk, kendinizi güçsüz hissetmenize ve sağlığınızda bazı olumsuzluklara neden olabilir. Bu durumu önlemek için, sağlıklı beslendiğinizden ve bol bol dinlenip uyuduğunuzdan emin olun.

Hamilelikte yorgunluk bebeği etkiler mi?

Hamilelik döneminde gün geçtikçe artan kilolar nedeniyle kendinizi daha da yorgun hissedebilirsiniz. Bebeğiniz yani karnınız büyüdükçe, rahat bir uyku çekmeniz zorlaşır. Sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyabilirsiniz. Tüm bunlar bir araya gelince, hamilelikte halsizlik kaçınılmaz olur. Hamilelikte yorgunluk, size ve bebeğinize zarar vermez, yalnızca yaşamınızı biraz daha zorlaştırır.

Hamilelikte görülen rüyalar

Hamilelikte çoğu kadın bebek ve doğum hakkında garip rüyalar hatta kabuslar görür. Bu kabusların etkisinden kurtulmak için eşinizle veya doktorunuzla konuşabilirsiniz. Gevşeme ve nefes egzersizleri de endişeleriniz ve korkularınızın azalmasına yardımcı olabilir.

Hamilelikte yatış pozisyonuna dikkat!

Hamilelikte uyku pozisyonlarından en güvenlisi yan yatmaktır. Hatta kan akışını daha rahat sağlamak için sol tarafa yatmanız çok daha iyidir.

Sırtüstü yatmak, bebek için sakıncalı bir durumdur. Bu nedenle, bebeğinizin sağlığı için sırtüstü yatmaktan kaçınmalısınız. Tam sağa veya sola doğru yatmanız da şart değildir. Karnınızı hafif yana çevirerek yatmanız yeterli olacaktır. Bütün gece, aynı pozisyonda kalamayabilirsiniz. Uyandığınızda kendinizi sırtüstü yatar vaziyette bulursanız endişelenmeyin. Bu, bebeğinize zarar vermez. Tekrar yana dönüp kıvrılarak uyumaya devam edin.

Hamilelikte uykusuzluk bebeği etkiler mi?

Hamilelik döneminde uykusuzluk problemi yaşıyorsanız, bu durumun bebeğinize zarar vereceğini düşünmeyin. Fırsat buldukça kestirin ve yatağa erken girmeye çalışın. Kafein uykuya dalmayı zorlaştırır, kaliteli uykuyu önler. Bu nedenle, akşamları çay, kahve gibi içecekler tüketmeyin. Yatmadan önce rahatlamanızı sağlayacak yöntemler deneyin. Böylece uykuya dalmanız kolaylaşır. Gevşeme tekniklerine de başvurabilirsiniz.

Hareketsiz kalmamaya dikkat edin!

Hamilelik döneminde yorgunluk ve halsizliği önlemek için yoga veya pilates yapabilirsiniz. Düzenli egzersiz, yorgunluk ve halsizlik hissinin azalmasına yardımcı olur. Bu nedenle gün içinde kendinizi yorgun hissetseniz bile yürüyüş yapmaya veya yüzmeye özen gösterin.

Halsizliği önlemek için dengeli beslenin!

Uykusuzluk, idrara çıkma isteğindeki artış, değişen ruh hali, gün içinde halsiz hissetmenize neden olabilir. Bu durumu önlemek için, düzenli uyuyun, dengeli beslenin ve stresten uzak durmaya çalışın. Bu süreçte, doktorunuza danışmadan bitki çayı ve besin takviyesi kullanmayın.

Hamilelikte yorgunluk ve halsizlik nasıl geçer, öğrendiniz. Hamilelik hakkında diğer yazılarımızı okuyun:

Hamilelikte strese ne iyi gelir?

Hamilelikte rahat bir uyku için ne yapmalı?

Hamilelikte yenmesi gereken besinler