Hamilelik, keyifli ve heyecan verici bir dönemdir. Ancak kimi zaman yorucu ve stresli olabilir. Bu dönemde stresle baş edebilmek, anne ve bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Peki, hamilelikte strese ne iyi gelir? Hamilelikte stresle baş etmenin yollarını öğrenmek için haberimizi hemen okumaya başlayın!

Hamilelikte stres; hormon seviyelerinde dalgalanmalara, fiziksel rahatsızlıklara ve ruhsal bozukluklara yol açabilir. Ayrıca, stresliyken uyumak zorlaşır. Uykusuzlukla beraber baş ağrısı ve nabız hızlanması da meydana gelir. Stres, yalnızca anne adayını etkilemez. Sürekli yaşanan stres, bebeğin gelişimini de olumsuz etkiler. Stresle baş etmek için çeşitli yollar deneyebilirsiniz:

Stresin nedenlerini belirleyin

Öncelikle, stresi tetikleyen etkenleri belirleyin. Sizi endişelendiren şeyin ne olduğuna karar verin.

Dinlenin

Yorgunluk ve uykusuzluk, stres başta olmak üzere ruh halinizde olumsuz değişikliklere neden olur. Düzenli ve kaliteli uyku her zaman olduğu gibi, hamilelik döneminde de çok önemlidir. Gün içinde, iyice dinlendiğinizden emin olun.

Sağlıklı beslenin

Sizin sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı için sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen göstermelisiniz. Stresi azaltmak için sağlıklı birçok besinden faydalanabilirsiniz.

Egzersiz yapın

Düzenli olarak hafif egzersizler yapmak hamilelikte çok faydalıdır. Kaygıya neden olan kortizol hormonu seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olur.

Meditasyon yapın

Meditasyon, zihninizin temizlenmesine ve rahatlatmasına yardımcı olur. Stresinizi azaltır.

Terapi alın

Stresle baş edemez hale gelirseniz, endişelerinizin altında yatan nedenleri ve stresi azaltacak yolları öğrenmek için bir terapistle görüşebilirsiniz.

Hamilelikte stres düşüğe neden olur mu?

Hamilelikte stres, erken doğuma ve düşüğe neden olabilir. Riskli bir hamilelik dönemi geçiriyorsanız,  sakin ve mutlu olmaya çalışmalısınız.

Hamilelikte strese ne iyi gelir, öğrendiniz. Tüm yolları denemenize rağmen endişeleriniz azalmıyorsa doktorunuza danışabilirsiniz. Hamilelik hakkında diğer yazılarımızı okuyun:

Hamilelikte egzersizin önemli faydaları

Hamilelikte rahat bir uyku için ne yapmalı?

Hamilelikte hastalıktan korunmanın yolları