Hamilelikte yenmesi gereken 10 mucize besin

Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmelisiniz. Sağlıklı besinler tüketerek, hem bebeğinizin gelişimini hem de kendi sağlığınızı destekleyebilirsiniz. Kaliteli ve sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmeniz için sizlere, hamilelikte en faydalı 10 mucize besini açıklıyoruz. 

Yumurta

Yumurta, yüksek miktarda protein, folik asit, demir ve kolin içerir. Yumurtanın sarısında bulunan kolin, beyin ve sinir sisteminin sağlıklı gelişimi için çok önemlidir.

Kuru baklagiller

Et yemekten hoşlanmıyorsanız, beslenmenizde mutlaka kuru baklagillere yer vermelisiniz. Özellikle kuru fasulye ve mercimek, protein, demir, çinko, folik asit ve kalsiyum yönünden çok zengindir. Günlük protein ihtiyacını karşılar. Erken doğum ve düşük riskini azaltır.

Kırmızı et

Kırmızı et, demir ve protein ihtiyacını karşılamak için gereklidir. İçerdiği B6 ve B12 vitaminleri sayesinde, bulantıları azaltır ve kırmızı kan hücrelerini korur. Hamilelik döneminde yeterli protein alınmaması, bebeğin gelişimini olumsuz etkiler.

Somon

Somon, protein ve Omega 3 kaynağıdır. Bebeğinizin beyin, göz ve sinir sistemi gelişimini destekler. Kendi sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı için, hamilelik süresince bol miktarda somon tüketmeye özen gösterin.

Ceviz, fındık

Ceviz ve fındık, Omega 3, protein, lif ve magnezyum yönünden zengin besinlerdir. Magnezyum, erken doğum riskini azaltır ve bebeğin sinir sistemini destekler.

Portakal, çilek, kivi

Besinlerden aldığınız demirin emilimini artırmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için C vitamini çok önemlidir. Hamilelik döneminde bol bol portakal, kivi, çilek, taze biber, mango gibi C vitamini kaynağı besinler tüketmelisiniz.

Yoğurt

Yoğurt, yüksek oranda kalsiyum içerir ve kemik sağlığını destekler. Hamilelik döneminde yeterli kalsiyum alarak, diş ve kemik problemleri ile karşılaşma riskini azaltabilirsiniz.

Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi, lif, protein ve B6 vitamini içerir. Enerji seviyenizi yükseltir, kabızlık problemini giderir ve sabah bulantılarını daha kolay atlatmanıza yardımcı olur.

Yeşil sebzeler 

Ispanak, brokoli, kuşkonmaz, pazı, kara lahana, roka gibi yeşil sebzeler, bol miktarda antioksidan, folik asit, demir ve lif içerir. Bu nedenle, bu sebzeleri beslenmenizden eksik etmemelisiniz.

Folik asit ne işe yarar? Öğrenmek için hemen TIKLAYIN!

Avokado

Avokado, diğer meyvelere oranla çok daha fazla folik asit, B, C, K vitaminleri, lif, kolin, magnezyum, potasyum ve demir içerir. Sabah bulantılarını hafifletmeye yardımcı olur. İçerdiği potasyum ve magnezyum sayesinde, bacak kramplarını hafifletir. Kolin ise bebeğin beyin ve sinir gelişimi için çok önemlidir.

Avokadonun faydalarını öğrenmek için hemen TIKLAYIN!

Yorum Yapın