Hamilelikte egzersizin önemli faydaları var!

Hamilelik döneminde aktif olmak, kilo alımını kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda, daha sağlıklı ve kaliteli bir hamilelik dönemi geçirirsiniz. ‘Yüksek Topuklar’ ekibi olarak sizlere hamilelikte spor ve egzersiz hakkında faydalı bilgiler sunuyoruz. Özel haberimizde, hamilelik döneminde yapılan egzersizlerin faydalarını öğrenebilirsiniz.

Hamilelikte egzersiz zararlı mı?

Bu dönemde herhangi bir sağlık sorunu yaşamıyorsanız, yoga, yürüyüş, yüzme gibi fiziksel aktiviteler yapabilirsiniz. Egzersiz bebek için tehlikeli değildir, aksine daha sağlıklı bir hamilelik geçirmenizi sağlar.

Hamileler egzersiz yaparken nelere dikkat etmeli?

Hamileliğin son aylarında göbeğiniz iyice büyür ve bu durum sizi yavaşlatabilir. Egzersiz yaparken kendinizi fazla zorlamamaya dikkat edin. Bir sorun yaşarsanız, mutlaka doktorunuza danışın.

Egzersiz yaparken nefessiz kalıyorsanız, çok yorucu bir şekilde egzersiz yapıyorsunuz demektir. Bu durumda temponuzu düşürmelisiniz.

Hamile kalmadan önce aktif biri değildiyseniz, egzersize koşma, yüzme, yürüyüş, aerobik gibi aktivitelerle başlayın. Egzersizlerin süresini ve sıklığını eğitmeninize mutlaka danışın.

Hamilelikte egzersiz nasıl yapılır?

Egzersize başlamadan önce ısının, egzersiz bitiminde de soğumak için zaman ayırın.

Her gün aktif olmaya çalışın. Günde yarım saat yürüyüş yapmak size iyi gelecektir.

Sıcak havalarda kendinizi yormamaya dikkat edin.

Bol su için ve sağlıklı besinler tüketin.

Yüzme, hamilelik süresince rahatlamanıza yardımcı olacak bir spordur. Ancak, havuz tercih ederseniz, girdiğiniz havuzun hijyenik olduğundan emin olun.

Binicilik, kayak, jimnastik ve bisiklet gibi düşme riski olan egzersizleri dikkatli bir şekilde yapın.

Hamileliğin 16. haftasında sonra sırtınızı uzun süre bir yere yaslamamaya dikkat edin. Aksi takdirde, kan damarına olan basınç artar, bu da kötü hissetmenize neden olur.

Kendinizi ve bebeğinizi yüksek irtifa hastalığından korumak adına, deniz seviyesinden 2.500 metre yüksekte egzersiz yapmayın.

Pelvik taban egzersizleri: Bu egzersizler, hamilelikte ve doğumda büyük stres altında olan pelvik tabanın kaslarını güçlendirmeye yardımcıdır. Pelvik taban kaslarınız zayıfsa, öksürdüğünüzde, hapşırdığınızda idrar kaçırabilirsiniz.

Karın güçlendirici egzersizler: Karnınız büyüdükçe, alt sırtınızdaki baskının arttığını hissedebilirsiniz. Bu durumda, sırt ağrısına yol açar. Karın egzersizleri yaparak, karın kaslarınızı güçlendirebilir, sırt ağrısını hafifletebilirsiniz. Karın egzersizlerine başlamadan önce, doktorunuzdan veya spor eğitmeninizden bilgi almayı unutmayın.

Hamilelikte spor ve egzersiz, kan dolaşımını artırır, sırt ağrısını hafifletir, eklemleri ve kasları güçlendirir, fazla kiloların kolayca taşınmasına yardımcı olur. Yani, hamilelik süresince kendinizi daha iyi hissedersiniz.

Hamilelik hakkında diğer yazılarımızı okuyun:

Hamilelikte yenmesi gereken mucize besinler

Hamilelik çatlakları için ne kullanılmalı?

Hamilelikte gaz sancısını ne geçirir?

Yorum Yapın