Anne olmak, hem kendinize hem bebeğinize iyi bakmak demektir. Hamilelikte ağız ve diş sağlığına özen gösterdiğinizde bebeğinizin gelişimine katkı sağlayacak ve mutlu bir hamilelik geçireceksiniz. Hamilelikte sağlık dişlerin püf noktaları için Uzman Diş Hekimi Onur Öztürk ile görüştük ve siz değerli anne adayları için sağlıklı bilgiler edindik!

Günlük diş fırçalamanızı hızlı koşu olarak değil de, yavaş koşulan bir maraton gibi düşünün. Diş etleriniz daha hassastır, bu yüzden günde iki defa, iki dakikayı dolduracak şekilde nazikçe fırçalayın. Florür içeren bir diş macunu kullanmayı unutmayın.

Her gün bir sefer diş ipi kullanmayı ihmal etmeyin.

Diş hekiminizi rutin diş taşı temizlikleriniz için ziyaret edin, fakat onu hamileliğinizle ilgili önceden bilgilendirmeyi unutmayın.

Tamam

Uzman Diş Hekimi Onur Öztürk, sağlıklı dişler için beslenmenin önemini vurguluyor. Hamilelik aşermeleriniz şekerli yiyecekleri de kapsıyorsa, dikkatli olun. Şeker, plakta bulunan bakteriler için adeta bir yakıt görevi görür.

Dengeli beslenin. Hem sizin sağlığınız hem de bebeğin büyüme ve gelişimi için mineral ve besin değeri yüksek yiyecekler tüketin.

Hamilelik, kadınların sağlıklı değişiklikler yapabilmeleri için daha motive oldukları bir zaman dilimidir. Ağız için durumuzu öğrenmek, erken doğum riskini ve çocukluk dönemi çürüklerini engellemek adına teşhis, koruyucu hekimlik ve erken tedavinin önemini unutmadan diş hekiminize muayene olun.