Bebeğin sağlıklı gelişimi için hamilelikte beslenme büyük önem taşımaktır. Anne adaylarının merak ettiği hamilelikte beslenme konusunda dair tüm bilgileri özel haberimizde bulabilirsiniz. “Yüksek Topuklar” olarak, rahat bir doğumla bebeğinizi kucağınıza almanızı diliyoruz.

 • Hamilelikte beslenme nasıl olmalıdır?

Hamileliğin ilk haftalarında mide bulantısı ve kusma isteği olabilir. Ara öğünlerde beyaz leblebi, haşlanmış patates, muz gibi besinler tüketmek, mide sağlığına iyi gelecektir. Baharatlı, çok tuzlu, kokulu yiyeceklerden uzak durmasında fayda vardır. Bu sayede hem hamileliğe bağlı ödem, şişkinlik, mide bulantısı gibi sorunlar azalır hem de bebek sağlıklı gelişir.

 • Hamilelikte hangi besinler tüketilmelidir?

Anne adayları, hamilelik sürecinde olabildiğince dengeli ve sağlıklı beslenmelidir. Kalsiyum içeren yoğurt, süt, kefir, peynir gibi besinleri tüketmelidir. Bebeğin zeka gelişimi için yararlı çinko ve omega 3 yağları içeren somon, hamsi, palamut gibi balıklar yemesi faydalıdır. Ancak, hamilelikte bu besinlere karşı hassasiyet oluşursa, yemek için kendini zorlamamalıdır.

Rahat bir hamilelik süreci için ceviz, badem, fıstık gibi faydalı yağ ve protein içeren kuruyemişler yemek yararlıdır. Kahvaltıda, ara öğünde veya akşam yemeğinden sonra acıktığında bir avuç içi kadar karışık kuruyemiş yiyebilir.

hafta-hafta-hamilelik

 • Hamilelikte hangi besinler daha faydalıdır?

Hamilelik ilerledikçe anne adayında kabızlık, ödem, el ve ayaklarda şişme gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir. Doğru beslenme seçimleri uygulayarak bu ölçüde rahatlama sağlayabilirler. Anne ve bebeğin sağlığı için aşağıdaki besinler faydalıdır:

 1. Kivi
 2. Yumurta
 3. Balık
 4. Kefir
 5. Şeftali
 6. Kavun
 7. Kırmızı et
 8. Yoğurt
 9. Bamya
 10. Zeytinyağı
 11. Maden suyu
 12. Kuru incir
 13. Kuru kayısı
 14. Somon
 15. Ceviz
 16. Süt
 • Hamilelikte yasak yiyecekler nelerdir?

Doğum sonrası kilo vermek, birçok kadın için zorlu bir süreçtir. Eğer hamilelikte çok fazla beyaz şeker, tuz, beyaz un, kızartma gibi yiyecekler tüketilirse kilo alır ve doğum sonrasında zayıflaması zorlaşır. Bu yüzden, hamileliğin daha ilk aylarından itibaren bu zararlı yiyeceklerden uzak durmaya çalışmalıdır.

Ek olarak, lahana, kuru fasulye, brokoli, barbunya gibi gaz yapmaya neden olan yiyecekleri dikkatli tüketmelidir. Elbette, bunlar faydalı yiyeceklerdir ancak anne adayında gaza sebep oluyorsa, hamilelik sürecinde yememek daha yararlı olacaktır.

 • Hamileler günde kaç kalori almalıdır?

Hamilelik sürecinde hem anne hem bebek iyi beslenmelidir. Bunun için günde 3 ana öğün ile 3 ara öğün yapmak faydalı olacaktır. Günlük ortalama 2500 kalori almak, yeterlidir. Anne adayı dengeli beslenirse hem bebek gelişimi sağlıklı ilerler hem de doğum sonrasında kilo vermek için fazla çaba göstermesine gerek kalmaz.

hamile-kalmak-beslenme

 • Hamilelikte beslenmede neye dikkat edilmelidir?

Hamilelikte beslenme sürecinde su içmek gerçekten çok önemlidir. Günde 3 litre kadar su içen anne adayları, ödem, kabızlık, gaz, mide bulantısı gibi sorunları önler. Vücutta yeterli su olduğunda açlık ve tatlı krizleri yaşanmaz. Bu yüzden en önemli püf noktalarından biri, günde 12 bardak kadar su içmektir. Hamilelik sürecinde günde 1 bardak ceviz suyu içmek, anne ve bebek sağlığı için yararlı olacaktır.

Sıvı tüketimini artırmak ve sağlıklı beslenmek için günde 2 bardak ayran içmek faydalıdır. Ayrandaki kalsiyum ve protein bebeğin gelişimine yararlıdır ve anne adayının daha uzun süre tok hissetmesine yardımcı olur.

Günde bir bardak doğal maden suyu içmek, mineral alımı açısından büyük önem taşır. Ancak dikkatli olmak gerekir: Soda değil, doğal maden suyu içilmelidir.

 • Hamilelikte yeşil çay içilir mi?

Evet, hamilelikte yeşil çay içilebilir. Ancak günde 1 fincandan fazla olmamalıdır. Yeşil çay, az miktarda kafein içerir. Annenin kendini daha dinç hissetmesine yardımcı olur.

 • Hamilelikte kahve içilir mi?

Şekersiz olmak kaydıyla, gündüz saatlerinde bir fincan sütlü kahve veya Türk kahvesi içebilir. Ancak, bazı hamilelerde kahve içmek tansiyonu etkileyebilir. Anne adayı kendini izlemeli, kahve içtikten sonra kendini iyi hissetmiyorsa, kahve içmeye son vermelidir.

 • Hamilelikte kaç kilo almak uygundur?

Kişiden kişiye değişmekle birlikte hamilelik boyunca 11 ila 15 kilo arasında almak uygundur. Hamileliğin ilk 6 ayında her ay 1 kilo, sonraki 6 ayda ise her ay 2 kilo almak, dengeli olacaktır. Özellikle fazla kilosu olan kadınların hamile kalmadan önce olabildiğince kilo vermesi hamilelik ve doğum sonrası için kolaylık sağlayacaktır.

 • Hamilelikte spor yapılır mı?

Hamilelikte yürüyüş, yüzme, yoga gibi sporlar yapılabilir. Ancak öncesinde genel sağlık kontrolleri yapılmalı, doktor onayına göre spora başlanmalıdır. Riskli bir durum olmadığı sürece günde 15 dakika yürümek, rahim kaslarının rahatlamasına yardımcı olur, doğumu kolaylaştırır.

hamile-aile

Hamilelikte beslenme hakkında diğer yazılarımız:
Hamilelikte beslenmenin altın kuralları
Hamilelikte doğru beslenme için 10 tavsiye
9 Adımda hamilelikte sağlıklı beslenme