Adetiniz birkaç gün geciktiyse ve hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, evde test yaparak kafanızdaki soru işaretlerinden kurtulabilirsiniz. ‘Yüksek Topuklar’ ekibi olarak hamilelik testi hakkında merak ettiklerinizi yazdık.

Hamilelik testi ne zaman yapılır?

Hamilelik testinden doğru yanıt alabilmek için yumurtanın sperm tarafından döllenmiş olması ve HCG hormonunun salgılanmaya başlaması gerekir. Daha erken yapılan testler pozitif veya kesin sonuç vermeyebilir. Güvenilir bir sonuç için adetiniz geciktikten 1 hafta sonra test yapmalısınız.

Nasıl yapılır?

Evde hamilelik testi yapmak son derece kolaydır. Aldığınız testin içinde yazan talimatları uygulamanız yeterli olacaktır.

  • Testler markaya göre farklılık gösterir. Bazı testlerde çubuğu idrara tutmak, bazılarında ise idrarı bir kaba doldurarak çubuğu içine batırmak gerekir.
  • Önerilen bekleme süresi dolunca sonuca bakabilirsiniz. Bu süreyi uzun ya da kısa tutmak sonuçta değişikliğe ya da yanlışlığa yol açabilir.
  • Günün ilk idrarı veya son 4 saat içinde idrara çıkmamış olmak doğru sonuç ihtimalini arttırır.

Hamilelik testi fiyatı nedir?

Test fiyatları markalara göre değişir. Ortalama fiyatın 4,5 TL olduğunu söyleyebiliriz.

Test sonucu ne zaman belli olur?

Genelde testlerin kılavuzlarında birkaç dakika beklemek gerektiği yazar. Yani, kısa sürede hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. 

Evde yapılan testler ne kadar güvenilir?

Evde yapılan hamilelik testinde yanılma payı düşüktür. Ancak, yüzde yüz emin olmak istiyorsanız birden fazla test yapabilir veya kan testi yaptırarak en doğru sonuca ulaşabilirsiniz.