Hamile olduğunuzu en erken nasıl anlarsınız?

Hamile olduğunuzu en erken nasıl anlarsınız? başlıklı konumuzda eğer hamile olma konusunda araştırmalar yapmaya başlayan mutlu kadınlara özel bir içerik oluşturmaya karar verdik.

 

Hamile olan kişiler çeşitli evrelerden geçerler. Bu dönemin her evresi birbirinden çok farklı olmasa bile farklı süreçler gerçekleşir. Özellikle kadın vücudunda değişiklikler bizlere gebeliklerle ilgili ipuçları verir. Aslında hamile kaldığınızı anlamak herkes için farklı olabilir. Hamilelik belirtileri herkes için farklı sonuçlar doğurduğu için farklı farklı yorumlarıda beraberinde getirmiştir. Bu belirtileri madde madde sıralayacak olursak eğer,

Regl gecikmesi

Biz kadınlar ne zaman adet göreceğimizi önceden tahmin edebiliyoruz. Hatta bunun için çok güzel uygulamalar da mevcut. Bu uygulamardan bazılarını buradaki yazımızda anlatmıştık. Beklediğiniz regl olma zamanınızda hala regl olmadıysanız, elbette gebe olma durumunuz vardır. Normal adet döneminden daha şeffaf ve açık renk olan kanamalar ile karşılaşırsanız %100 olmamakla beraber hamile olabilirsiniz.

Sancı

Aslında bu sancılar hepimizin bildiği regl sancılara çok benzemektedir. Fakat birebir aynı değildir. Mide bulantısından dolayı iştah kaybı yaşayabilirsiniz. Süt renginde, beyaz sıvı başlayabilir. Bütün bunlar yanı sıra yanma yapar ve kaşıntı oluşturur.

Baş ağrısı

Bilimsel olarak vücudumuzdaki kan basınç değerleri değiştiğinde baş ağrısı başlar. Hamile kalındıktan 3-4 hafta sonra progesteron ve östrojen hormonlarındaki artışa bağlı olarak mide bulantısı başlayabilir.

Göğüslerde hassasiyet

Bilinen en büyük belirti göğüslerde hassasiyettir. Halk arasında da çok fazla bilindiği gibi ilk haftalarda memeler şişebilir, ağrıyabilir hatta dokunulmayacak bir seviyeye gelebilir. Bu derece hassas bir dönemde gögüsler ile ilgili daha özenli olmak gerekmektedir.

Mide bulantısı

Eğer hamileyseniz ilk 3 aylık periyotta en sık görülen ve en çok canınızı sıkacak rahatsızlıkların başında gelir. Aşırı yoğun değişen hormonlar ve gebeliğin sebebiyet verdiği fiziksel ve psikolojik değişiklikler bu tarz mide bulantılarına sebebiyet vermektedir. Sabahları çok daha fazla ortaya çıkar. Kusma ve halsizliğe sebep olur. Yazımızın başında belirttiğim gibi her kadında farklı olabilir. Ayrıca midesi bulandığı için panik olup “hamile miyim?” şeklinde endişe duymaya gerek yoktur.

Aşırı yorgunluk

Yorgunluk aslında hamilelik belirtilerinden ziyade erken gebelik belirtisi olarak bilinmektedir. Aşırı yorgunluk, halsizlik ve sürekli bir uyku halidir. Hayat standartlarınızda uyuduğunuz saatler arasında ani bir değişiklik görülebilir. Daha erken uyuma, daha fazla uyuma, uyanamama gibi sorunlar hamile kaldığınızın belirtisi olabilir. Yine diğer belirtilerde olduğu gibi hormonlardaki değişiklikler çok çabuk yorulmanıza sebep vermektedir. Bu yüzden halsizleştiğinizi hissettiğiniz zaman dinlenmelisiniz ve kendinize eskisinden çok daha iyi bakmaya başlamalısınız. Unutmayın artık çift cansınız.

İştah açılması ya da iştah kapanması

Yine bu madde diğer maddelerimizde olduğu gibi kişiye göre farklılık göstermektedir. Bazı kadınlarda aşırı iştah artışı gözlemlenirken, bazı gebe kadınlarımızda ise iştahta kapanma, yemek yiyememe gibi durumlar hat safhada gözükür.

Koku hassasiyeti

Eğer bu maddeler arasında en sık görülen hangisi diye bana soracak olursanız koku hassasiyeti erken gebelik teşhisi konusunda en önemli durumdur. Her zaman olduğunuzdan daha fazla iyi ve kötü kokulara tepki veriyorsanız size müjdeli bir haberim var. Özellikle bazı kadınlar yemek kokularına karşı çok fazla duyarlı olurlar, beğenmedikleri yemekler mevcut durumda zaten bulanan midelerini daha çok bulandırabilir. Dikkat etmek, bu duruma özen göstermek gerekebilir.

 

Kabızlık

Progesteron seviyesinin fazlalığı maalesef tuvalete çıkmakta zorlanma yaratabilir. Bu progesteron hormonu iç organlarınızda bulunan besin akışını her zamankinden daha yavaş hale getirebilir. Bu sorunu nasıl geçeceğinizi öğrenmek için burada bulunan su içmenin faydası yazımıza göz atmanızı öneririm. Su içmek kabızlık sorununu bir nebze olsun yavaşlatacak iç organlarımızın besin akışını hızlandıracaktır.

Emin olmak için…

Yukarıda saydığımız tüm bu belirtilere sahip olsanız bile, hamile olup olmadığınızdan emin olmak için yapabileceğiniz en iyi şey, eczaneden alacağınız bir gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı kontrol etmektir. Sonuç ne olursa olsun, en doğru sonucu bir kan testi ile alabileceğinizi unutmayın. Test sonucunuz ile bir doktora danıştığınızda yapılacak bir muayene ile de net olarak gebelik durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz. Hamile olduğunuzu en erken nasıl anlarsınız? yazımız ile ilgili sizinde başınızdan geçen ilginç ya da anlatmak istediğiniz gebe kalma anılarınız varsa, bu makale altından yorum gönderebilirsiniz.

Yorum Yapın

vestel