Her kadın, kendini hazır hissettiği zaman çocuk sahibi olmak ister. Peki, nasıl hamile kalınır? ‘Yüksek Topuklar’ ekibi olarak sizler için, hamile kalmanın yollarını araştırdık. Hemen bilgi sahibi olmak için özel haberimizi okumaya başlayın.

Nasıl hamile kalınır?

Çiftler, çocuk sahibi olmaya karar verdiği andan itibaren sabırsız davranmaya başlar. Ancak, hamile kalmak sanıldığı kadar kolay bir durum değildir. Öncelikle sabırlı olmalısınız. Bu durumu kolaylaştırmanız için size faydalı bilgiler sunuyoruz. Hamile kalmanın yollarını merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

Yumurtlama döneminde ilişkiye girin!

Düzenli adet gören bir kadın için verimliliğin en yüksek olduğu dönem, regl başlangıcından itibaren 11. ve 16. günün arasında olan dönemdir. Bu dönemde, doğurganlık ve cinsel istek artış gösterir. Cinsel ilişkilerinizi bu döneme denk getirirseniz hamilelikle ilgili olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz.

Yumurtlama günlerinizi hesaplayamıyorsanız, evinizde yapabileceğiniz ovülasyon testlerini deneyebilirsiniz.

Düzenli olarak ilişkiye girin!

Hamile kalmak istiyorsanız, haftada en az iki üç kere cinsel ilişkiye girmelisiniz. Yalnız, dikkat etmeniz gereken bir konu olduğunu belirtmeliyiz. Her gün birden fazla cinsel ilişkiye girmek, erkekteki sperm miktarında ciddi bir azalmaya neden olabilir. Cinsel ilişkiye girme zamanlarınızı haftanın günlerine yayarsanız, erkekteki sperm birikir ve kaliteli olur. Bu da hamile kalma ihtimalinizi arttırmada önemli bir etkendir.

Cinsel ilişki hakkında dikkat etmeniz gereken bir diğer konu, erkeğin boşalma anıdır. Eğer, erkek vajinanın içine tamamen boşalırsa, spermle yumurtalıkların buluşma şansı daha yüksek olur. Kadının bu durumda yapması gereken hareket, bir süre sırt üstü yatarak spermlerin dışarı çıkmasına engel olmaktır.

Sigara ve alkolden uzak durun!

Sigara ve alkol tüketimi, bu dönemde hem kadın hem erkeği olumsuz yönde etkiler. Özellikle sigara kullanan erkeklerde, sperm sayısının ve sperm hareketliliğinin düştüğü gözlemlenmiştir. Aynı şekilde, alkol de sperm kalitesini düşürerek hamile kalma olasılığınızın düşmesine yol açar.

Sağlıklı beslenmeye özen gösterin!

Hamile kalmak istediğiniz dönemde sağlıksız ve düşük kalorili diyetler yapmaktan kaçının. Araştırmalara göre, kadın vücuduna giren kalori miktarı, üreme hormonlarını doğrudan etkilemektedir. Tabii bu ne kadar çok kalori alırsanız, hamile kalma olasılığınız o kadar artar anlamına gelmiyor. Sağlıklı ve düzenli beslenerek, kalori kontrolünüzü yapabilirsiniz. Böylece, hamile kalma olasılığınız da artmış olur.

Beslenmenize, vitamin takviyeleriyle destek verebilirsiniz. Özellikle, alacağınız A ve D vitaminleri, cinsel isteğinizi artıracak ve erkekteki iktidarsızlığın önüne geçecektir.

Son olarak, kafein tüketiminin hormonlar üzerinde olumsuz etkileri olduğundan, bu dönemde kafeinden uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Kullandığınız ilaçlara dikkat edin!

Hamile kalmanın yollarından bir diğeri de, çift olarak kullandığınız ilaçlara dikkat etmektir. İlaçlar, kadınlarda yumurtlamayı olumsuz etkileyebileceği gibi, erkeklerde de iktidarsızlığa ve sperm sayısında azalmaya neden olabilir. Hamile kalmaya çalıştığınız bu dönemde, kullandığınız ilaçları doktorunuza göstererek onayını almalısınız.

Ağrı kesici deyip geçmeyin!

Ağrı kesiciler kolay ulaşılabilen ilaçlardır. Fakat, hamile kalmaya çalıştığınız dönemlerde ağrı kesici kullanımına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde, üreme hormonlarınıza zarar verebilirsiniz. En doğrusu bir doktora danışarak kullanmaktır.

Hayatınızda strese yer vermeyin!

Stresin insan vücuduna birçok olumsuz etkisi vardır. Hamile kalmak istediğiniz dönemde de yaşayacağınız stres sizin bu sürecinizi iyi yönde etkilemeyebilir. Çiftler genelde, iki üç denemeden sonra olumlu sonuçlar alamadıkları zaman kaygılanır ve strese girerler. Bu durum da işleri daha da zorlaştırır. Stresin doğurganlık üzerinde olumsuz etkileri olduğu, uzmanlar tarafından belirtiliyor. Hamile kalmak istiyorsanız, stresten uzak durun!

Doktora gitmeyi ihmal etmeyin!

Birçok kez denemenize rağmen hamile kalamadınız ve bu sizi endişelendiriyor. Olumsuz düşüncelere kapılmadan önce bir doktora görünerek, durumunuzu tespit edebilirsiniz. Doktorunuzdan alacağınız bilgiler ve tavsiyeler de hamileliğe daha yakın olmanızı sağlayacaktır.

Hamile kalmanın yollarını öğrendiniz. Konuyla ilgili diğer yazılarımızı okuyun:

Hamile kalmak için pozisyonlar (resimli)

Hamile kalmayı kolaylaştıran diyet listesi

Hamile olduğunuzu en erken nasıl anlarsınız?