Güzel bir cildin temel kuralı ona iyi bakmaktır. Bazı alışkanlıklar cildinizi kötü etkiliyor olabilir. Öncelikle bu alışkanlıklardan kurtulmanız gerekir. En yakın arkadaşınız “Yüksek Topuklar” olarak sizlere, güzel bir cilt için bırakmanız gereken alışkanlıkları derledik.

Farkında olmadan sahip olduğunuz alışkanlıklar, zamanla cildin yıpranmasına ve zarar görmesine neden olur. Sağlıklı ve güzel bir cilt için bu alışkanlıkları bir kenara bırakmanız gerekebilir. Cildiniz için neler yapmanız ve neler yapmamanız gerektiğine iyi karar vermelisiniz. Böylece ışıl ışıl bir cilde sahip olabilirsiniz.

Cildi yeterince temiz tutmamak

Cilt, gün içerisinde dış etkenler nedeniyle kirlenir ve kirler gözenekleri tıkar. Bu da uykuda cilt hücrelerinin yenilenmesine engel olur. Günün sonunda, cildinizi mutlaka cilt tipinize uygun bir temizleyiciyle yıkamaya özen gösterin. Üşendiğiniz zamanlarda hiç değilse su ile yüzünüzü yıkamaya çalışın.

Makyajı temizlemeden uyumak

Makyajla uyumanın cilde ne kadar zarar verdiğini artık çoğu kadın biliyor. Makyaj, tüm gün gözenekleri tıkayarak cildin nefes almasını önler. Bu da cildinizin cansız ve mat bir görünüme sahip olmasına neden olur. İlk zamanlarda makyajla uyumanın zararlarını fark etmeyebilirsiniz. Ancak zamanla ciltte oluşan hasarlar kendini gösterecektir.

Cilt bakımı yapmamak

Cildiniz ihtiyacı olan nemi alamıyorsa kurumaya ve pul pul dökülmeye başlar. Kuru cilt kendini yenileyemez ve ölü hücreler ciltte birikmeye başlar. Bu nedenle, haftada 1-2 kez düzenli olarak peeling, maske gibi cilt bakım yöntemlerini uygulamanız gerekir. Daha canlı bir cilde sahip olmak için, cilt tipinize uygun bir kremle her gün nemlendirmelisiniz.

Güneş koruyucu sürmemek

Güneş koruyucu kreminizi yaz kış demeden kullanmalısınız. Güneşin zararlı ışınları cildi yıpratır ve cildin yaşlanmasını hızlandırır. Bu nedenle, her gün güneş koruyucu krem sürmek gerekir. Güneş kremlerinin etkisi iki saat sürer, gün içinde mutlaka tazelemelisiniz. Cilt makyajınızı bozmadan hafif bir şekilde uygulayabilir veya sprey güneş koruyucular tercih edebilirsiniz.

Makyaj fırçalarını temizlememek

Makyaj fırçalarını temizlemek zor bir iş gibi görünebilir. Ancak, bu fırçalar cildinizdeki bakterileri kıllar arasına hapseder. Makyaj fırçalarında biriken bakteriler büyür ve her kullanımda cildinize zarar verir. Bu nedenle, haftada bir kez temizlemek gerekir. Cildiniz için dikkat etmeniz gereken diğer konu makyaj fırçalarını paylaşmaktır. Makyaj fırçalarınızı arkadaşlarınızla paylaşmaktan kaçınmalısınız. Çünkü, her cilt birbirinden farklıdır. Makyaj fırçaları, sivilce ve kirin taşınmasına neden olur.

Sağlıksız beslenmek

Beslenme, sağlıklı bir cilt için çok önemlidir. Aşırı yağlı ve şekerli yiyecekler sivilce oluşumuna neden olur. Bu tarz zararlı yiyecekler tüketmek yerine, vitamin ve mineral bakımından zengin besinler tercih etmelisiniz. Sağlıklı beslenmeye geçere, cildiniz için ne kadar doğru bir karar verdiğinizi göreceksiniz.

Cilt hakkında diğer yazılarımız: